Ważny wyrok WSA - określenie typu "terapeutyczny"
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie potwierdził nieprawidłowość określenia typu "terapeutyczny" w znakowaniu żywności.
- W opisie produktu żywnościowego zastosowano hasło „terapeutyczny”. Zastało ono zakwestionowane przez inspekcję sanitarną. Finalnie decyzja Głównego Inspektora Sanitarnego zaskarżona do sądu administracyjnego, który utrzymał ją w mocy.
- W uzasadnieniu wyroku WSA wskazał, że „Według "Wielkiego słownika języka polskiego" PWN, "terapeutyczny" oznacza "leczniczy", "spełniający taką samą rolę jak terapia". Użyte więc w prezentacji Produktu określenie "terapeutyczny" stanowiło oczywiste przypisanie środkowi spożywczemu właściwości zapobiegania chorobom lub leczenia chorób ludzi, co jest niedozwolone prawnie”.
- WSA podkreślił także, że celem znakowania (w tym prezentacji i reklamy produktu spożywczego) jest m.in. dokładne określenie charakteru i właściwości produktu, co umożliwi konsumentom dokonanie świadomego wyboru. Co istotne, stosowanie nieautoryzowanych oświadczeń o charakterze medycznym i wskazywanie właściwości terapeutycznych, które są charakterystyczne dla produktów leczniczych (a nie żywności) stanowi - zdaniem WSA - uchybienie należące do jednych z cięższych przewinień prawa żywnościowego.
- Z całym wyrokiem WSA w Warszawie z dnia 16 marca 2021 r., sygn.. akt VII SA/Wa 2223/20 można zapoznać się TUTAJ.
Przeczytaj także
-
02.07.2021
Kompetencje sanepidu do kontroli znakowania żywności w świetle orzecznictwa sądów administracyjnych
Orzecznictwo sądów administracyjnych potwierdza, że Państwowa Inspekcja Sanitarna nie jest uprawniona do kontroli wszystkich informacji w oznakowaniu środków spożywczych.
-
06.04.2021
Wyrok WSA - znak jakości produktu: łosoś
Opublikowano ciekawe uzasadnienie do wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 września 2020 r. (VI SA/Wa 394/20) dotyczące znaku jakości produktu i związane z mechanicznie odkostnionym produktem rybołówstwa.
-
25.03.2021
Wyrok WSA - niedozwolone oświadczenia zdrowotne
Opublikowano interesujące uzasadnienie do wyroku WSA w Warszawie z dnia 26 listopada 2020 r. (VII SA/Wa 1062/20) dotyczące niedozwolonych oświadczeń zdrowotnych oraz sugerowania właściwości leczniczych suplementu diety.