Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opracowała oparte na danych narzędzie służące do oceny wpływu diety (DIA, ang. Dietary Impact Assessment) na zdrowie człowieka i środowisko naturalne.
Walka z niezdrowym sposobem żywienia
Głównym celem, który przyświecał pracującym nad nowym narzędziem była walka z niezdrowym sposobem żywienia, który przyczynia się do rozwoju niezakaźnych chorób przewlekłych – takich jak cukrzyca, nowotwory czy schorzenia układu krążenia – i stanowi przyczynę 1 na każdych 5 zgonów w skali globalnej. Eksperci WHO wzięli również pod uwagę fakt, iż wiele powszechnie stosowanych diet i systemów żywnościowych ma negatywny wpływ na środowisko.
Skrojone na miarę modele
„Oddanie DIA do użytku wieńczy wieloletni okres intensywnych prac w porozumieniu z krajami członkowskimi [Organizacji Narodów Zjednoczonych]. Narządzie to pozwala na rozpatrywanie różnych scenariuszy dotyczących diety, zdrowia i środowiska w oparciu o dane specyficzne dla konkretnego regionu”, mówi rzecznik WHO. „DIA uwzględnia szerokie spektrum badań naukowych i wykorzystuje najbardziej aktualne dane zdrowotne i środowiskowe. Umożliwia to generowanie skrojonych na miarę konkretnego użytkownika modeli, dostarczających solidnych podstaw w oparciu o które można planować i ugruntowywać działania ustawodawcze”.
Zdrowie, środowisko i finanse
Narzędzie zaprojektowano z myślą o całościowym ujęciu rozwiązań, dzięki którym dany kraj może poprawić sposób żywienia społeczeństwa pod kątem zdrowia, środowiska i warunków ekonomicznych. Użytkownik „może sprawdzić w jaki sposób przełożą się one na wzrost bądź spadek ryzyka schorzeń dietozależnych, jak nowotwory, cukrzyca czy choroby serca, a jednocześnie jaki będzie ich wpływ na kwestie środowiskowe, takie jak emisja gazów cieplarnianych albo zużycie wody”, podkreśla WHO.
Polityka oparta na danych
„DIA pozwoli państwom na prowadzenie bardziej zrównoważonej i opartej na danych polityki dostosowanej do potrzeb konkretnej populacji. Narzędzie to analizuje nie tylko zdrowotne, gospodarcze i środowiskowe skutki różnych diet, ale przewiduje również konsekwencje zmian sposobu żywienia, prognozując w każdym przypadku ich potencjalne efekty finansowe, wpływ na zdrowie i środowisko”, podsumowuje dr Kremlin Wickramasinghe, regionalny doradca ds. żywienia, aktywności fizycznej i otyłości europejskiego biura WHO.
Źródła:
Przeczytaj także
W dzisiejszej szybko zmieniającej się rzeczywistości, pełnej różnorodnych produktów spożywczych, jesteśmy stawiani przed licznymi wyzwaniami dotyczącymi naszych nawyków żywieniowych.
Opublikowane niedawno badanie przeprowadzone przez naukowców z Hiszpanii sugeruje, że dieta śródziemnomorska może zmniejszać poziom stresu i lęku w trakcie ciąży.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała wytyczne, w których przestrzega przed używaniem zamienników cukru w celu redukcji masy ciała – zamiast tego zalecane jest stosowanie diety o niższej intensywności słodkiego smaku.