Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Opublikowane niedawno badanie przeprowadzone przez naukowców z Hiszpanii sugeruje, że dieta śródziemnomorska może zmniejszać poziom stresu i lęku w trakcie ciąży.
Stres i lęk w ciąży
Kobiety w ciąży coraz częściej doświadczają lęku i wysokiego poziomu stresu – szacuje się, że dotyczy to nawet 1 na 5 przyszłych matek. Nowe badanie pokazuje jednak, że stosowanie diety śródziemnomorskiej przez ciężarne może obniżać odczuwany lęk o 25-28%, a jednocześnie poprawiać dobrostan psychiczny i jakość snu.
Dobrostan psychiczny dzięki diecie
Dostępne do tej pory dane wskazywały, że dieta śródziemnomorska – oparta na produktach roślinnych zasobnych w przeciwutleniacze, jak owoce, warzywa, oliwa z oliwek i pełne ziarna – ma związek z lepszym samopoczuciem i zdrowiem psychicznym. Zespół z Hiszpanii po raz pierwszy wykazał, że taki efekt rzeczywiście występuje u kobiet w ciąży.
Ponad 1200 uczestniczek
W doświadczeniu wzięło udział 1221 przyszłych matek z grupy podwyższonego ryzyka wystąpienia wspomnianych problemów. Przydzielono je losowo do jednej z trzech grup: stosującą dietę śródziemnomorską, stosującą program redukcji stresu oparty o techniki mindfulness oraz otrzymującą standardową opiekę medyczną, bez żadnej dodatkowej interwencji.
Znacząca redukcja stresu
Naukowcy zebrali od uczestniczek dane kwestionariuszowe dotyczące oceny stresu oraz przeprowadzili pomiary stężenia związanych z nim metabolitów występujących w moczu, takich jak kortyzol i kortyzon. Jak się okazało, u kobiet, które wprowadziły dietę śródziemnomorską, poziom lęku i stresu obniżył się aż o 25-28%. Odnotowano u nich również poprawę samopoczucia i jakości snu w porównaniu z grupą kontrolną.
„Potężne narzędzie z punktu widzenia zdrowia publicznego”
„Biorąc pod uwagę coraz większą wagę przywiązywaną do zdrowia psychicznego w ciąży, uzyskane przez nas wyniki sugerują, że dieta śródziemnomorska – dostosowana do potrzeb kobiet w ciąży – może stanowić potężne narzędzie z punktu widzenia zdrowia publicznego”, podsumowuje współautorka publikacji, dr Francesca Crovetto z Uniwersytetu w Barcelonie.
Źródła:
Przeczytaj także
Działania w ramach obecnego projektu zapewnią możliwość opracowania globalnych wytycznych i narzędzi do oceny oraz zapobiegania niezdrowemu przyrostowi masy ciała podczas ciąży, które mogłoby niekorzystnie wpłynąć na zdrowie matek i noworodków na całym świecie.
Ryzyko rozwoju symptomów zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z brakiem koncentracji uwagi (ADHD) w dzieciństwie może być zależne od diety matki w okresie ciąży. Do takich wniosków doszli naukowcy z Hiszpanii w nowym artykule opublikowanym w prestiżowym czasopiśmie „The Journal of Pediatrics”.
Najnowsze badanie naukowców z Instytutu Zdrowia Globalnego w Barcelonie (ISGlobal) wskazuje, że jak najbardziej. Orzechy pomagają obniżyć ciśnienie krwi, zmniejszają stres oksydacyjny, mogą być korzystne w cukrzycy i działają neuroprotekcyjnie. Do tej listy prozdrowotnych efektów dołączyć można jeszcze element...