Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Stosunek omega-6 do omega-3
Ryzyko rozwoju symptomów zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z brakiem koncentracji uwagi (ADHD) w dzieciństwie może być zależne od diety matki w okresie ciąży. Do takich wniosków doszli naukowcy z Hiszpanii w nowym artykule opublikowanym w prestiżowym czasopiśmie „The Journal of Pediatrics”. Zespół badaczy z Barcelony pobrał próbki osocza pochodzące z pępowin, w których oznaczono poziom kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3 docierających do płodu, a po kilku latach ocenił rozwój psychoruchowy dzieci. Analiza statystyczna wyników wykazała, że im większy stosunek omega-6 do omega-3, tym wyższe ryzyko pojawienia się objawów ADHD w wieku 7 lat.
Konkurujące kwasy tłuszczowe
Kwasy tłuszczowe omega-6 i omega-3 należą do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, pełniących kluczową rolę w rozwoju i funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego. Konkurują one między sobą o wbudowywanie w błony komórkowe, a dostarczane są do organizmu wraz z dietą. Jako że substancje te spełniają po części przeciwstawne funkcje (omega-6 działają głównie pro-, a omega-3 przeciwzapalnie), istotne jest, by ich podaż była odpowiednio zbilansowana. Wcześniejsze badania wykazały, że u dzieci cierpiących na ADHD omega-6 znacząco przewyższają poziom omega-3.
Próbki z pępowiny a zaburzenia rozwoju
W badaniu hiszpańskich naukowców udział wzięło ponad 600 chłopców i dziewczynek z czterech regionów kraju. Rezultaty wskazują, że wzrost stosunku omega-6/omega-3 w pępowinie w trakcie ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia objawów ADHD w wieku 7 lat. Warto podkreślić, że w pracy wzięto pod uwagę zarówno klinicznie zdiagnozowane ADHD (minimum sześć symptomów), jak i objawy zaburzenia również w przypadku, gdy nie ich liczba nie spełniała pełnych kryteriów diagnostycznych.
„Kolejne dowody na znaczenie diety w ciąży”
„Uzyskane przez nas wyniki potwierdzają rezultaty wcześniejszych badań, które wskazywały na związek pomiędzy stosunkiem kwasów tłuszczowych omega-6 do omega-3 u matek a rozwojem ich dzieci”, podkreśla Mónica López-Vicente, główna autorka publikacji. Jordi Júlvez, współautor badania i naukowiec z Instytutu Zdrowia Globalnego w Barcelonie (ISGLOBAL), podsumowuje natomiast: „badanie to stanowi kolejny dowód na ogromne znaczenie diety matki w czasie ciąży. Dostarczenie niezbędnych składników odżywczych podczas tego kluczowego etapu «programuje» strukturę i funkcjonowanie organów dziecka, co w dużej mierze warunkuje jego zdrowie w całym późniejszym życiu. Ze względu na długi czas formowania się mózgu, jest on szczególnie wrażliwy na ewentualne błędy procesu «programowania płodowego», które mogą być przyczyną zaburzeń prawidłowego rozwoju w okresie dzieciństwa.”
Źródła:
Przeczytaj także
Najnowsze badanie naukowców z Instytutu Zdrowia Globalnego w Barcelonie (ISGlobal) wskazuje, że jak najbardziej. Orzechy pomagają obniżyć ciśnienie krwi, zmniejszają stres oksydacyjny, mogą być korzystne w cukrzycy i działają neuroprotekcyjnie. Do tej listy prozdrowotnych efektów dołączyć można jeszcze element...
Nowe badanie wskazuje, że wysoki Indeks Omega-3, będący uznanym czynnikiem ryzyka chorób serca, jest odwrotnie skorelowany z poziomem ciśnienia krwi u zdrowych osób dorosłych. Projekt objął 2036 uczestników w wieku 25-41 lat, przy czym wykluczono osoby ze stwierdzonymi schorzeniami sercowo-naczyniowymi, cukrzycą lub BMI powyżej 35. Średni Indeks Omega-3 wyniósł 4,58%
Okres prenatalny wymaga zastosowania właściwej diety, bogatej w wartości odżywcze wspierające rozwój płodu w poszczególnych trymestrach, a także zapewniające niezbędne składniki mineralne i witaminy kobiecie w ciąży. Dlaczego jednym z elementów właściwego żywienia może być sok pomarańczowy? Wyniki badań naukowych wskazują na złożoną matrycę składników odżywczych zawartych w soku.