Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił nowe środki mające na celu lepszą ochronę producentów trzody chlewnej przed potencjalnym wybuchem afrykańskiego pomoru świń (ASF), gdyż choroba ta nadal rozprzestrzenia się w Europie.
Środki łagodzące pomogą zapobiec rozprzestrzenianiu się ASF przez granicę, chroniąc sektor trzody chlewnej o wartości ponad 8 miliardów funtów dla gospodarki Wielkiej Brytanii.
W czerwcu w Polsce i Niemczech odnotowano pierwsze ogniska ASF w 2024 r., a w miesiącach letnich liczba zachorowań wzrosła również w państwach bałtyckich.
Wysoce zaraźliwa i śmiertelna choroba dotyka świnie i dziki i może być przenoszona przez zakażone mięso, ale nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi. Nowe przepisy ochronne mają na celu ochronę brytyjskiego inwentarza żywego poprzez zapobieganie rozprzestrzenianiu się choroby na Wielką Brytanię.
Zakaz importu obowiązuje od 27 września
Aby chronić branżę trzody chlewnej i hodowlę w Wielkiej Brytanii, od 27 września zakazany jest osobisty import wieprzowiny i produktów wieprzowych z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), Wysp Owczych, Grenlandii i Szwajcarii, chyba że produkty te są wytwarzane i pakowane zgodnie z normami handlowymi UE oraz ich waga nie przekracza 2 kg.
Wybuch ASF może mieć znaczący wpływ na przemysł wieprzowy w Wielkiej Brytanii o wartości 8 miliardów funtów, a także na roczny eksport wieprzowiny i produktów wieprzowych o wartości 600 milionów funtów. Szacuje się, że wybuch epidemii może kosztować Wielką Brytanię od 10 do 100 milionów funtów.
ASF w Wielkiej Brytanii
W Wielkiej Brytanii nigdy nie odnotowano ogniska ASF, a importowane do krajów trzecich mięso jest rutynowo kontrolowane na granicy, aby mieć pewność, że zakażone towary nie dotrą na terytorium Wielkiej Brytanii.
Zapobieganie wybuchowi ASF w Wielkiej Brytanii pozostaje jednym z kluczowych priorytetów Departamentu Bezpieczeństwa Żywności (Defra) w zakresie bezpieczeństwa biologicznego. Departament stale monitoruje politykę dotyczącą importu mięsa i produktów mlecznych do Wielkiej Brytanii oraz ściśle współpracuje z rządami zdecentralizowanymi w zakresie planowania awaryjnego i zapobiegania przedostawaniu się zakażonych towarów.
Osoby przyłapane na nielegalnym przywożeniu wieprzowiny lub produktów wieprzowych mogą zostać ukarane grzywną w wysokości do 5000 funtów w Anglii. Produkty zostaną skonfiskowane i zniszczone po przybyciu.
Departament Środowiska, Żywności i Spraw Wsi (Defra) przeznaczy 3,1 mln funtów na lata 2024–2025 na pomoc służbom granicznym w walce z nielegalnym importem mięsa i niedopuszczeniem do przedostania się afrykańskiego pomoru świń do Wielkiej Brytanii.
Przeczytaj także
Ogromne zaangażownaie polskiej nauki w program FoodFakty Summit.
Kontrole objęły przede wszystkim identyfikowalność, oznakowanie produktu oraz ocenę dokumentacji towarzyszącej. Pracownicy inspekcji sanitarnej pobierali także próbki żywności do badań laboratoryjnych oraz sprawdzali warunki higieniczne sprzedaży warzyw i owoców.
Agencja ds. Standardów Żywności (FSA) we współpracy ze Szkocką Agencją ds. Standardów Żywności (FSS) rozpoczęła dochodzenie dotyczące obecności niezadeklarowanego alergenu (orzeszków ziemnych) w wielu produktach. Prowadzone są działania, aby jak najszybciej ustalić źródło, jak i łańcuch dystrybucji danych partii.