Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Truskawki na kokosie
Hiszpańscy naukowcy z Uniwersytetu w Huelvie, we współpracy z Uniwersytetem w Oviedo, dowiedli, że truskawki sadzone na włóknie kokosowym rosną szybciej i mają lepsze właściwości niż owoce sadzone tradycyjnie w glebie. Eksperci przez dwa lata mierzyli tempo wzrostu i jakość badanych truskawek w różnych warunkach. Po porównaniu wyników eksperymentu, okazało się, że wykorzystanie nowej metody sprzyja lepszemu rozwojowi roślin i może przyczynić się do tańszej, całorocznej hodowli truskawek.
Zalety nowego podłoża
Włókno z kokosa nie tylko optymalizuje produkcję – jego zastosowanie niesie ze sobą również liczne korzyści finansowe, żywieniowe i środowiskowe. Jest to w pełni naturalny i biodegradowalny produkt, który charakteryzuje się dużą retencją wody. Jak wyjaśnia badaczka z Uniwersytetu w Huelvie, Fátima Martínez Ruiz, „system produkcji bez wykorzystania zwykłego podłoża, oparty w zamian na włóknie kokosowym, zapewnia lepsze wykorzystanie zasobów wodnych.
Poza tym można je stosować w miejscach, gdzie występują ograniczenia związane ze stanem gleby”.
Większe owoce, więcej witaminy C
Aby zbadać różnice między tradycyjną a eksperymentalną metodą uprawy, naukowcy co tydzień mierzyli zmiany w roślinach i samych owocach. „Sprawdzaliśmy ciężar owoców, ich twardość, zawartość NaCl, cukrów i witaminy C. Okazało się, że wszystkie te parametry były wyższe w przypadku truskawek hodowanych na włóknie kokosowym”, dodaje Martínez.
Sposób na szybszy wzrost
W ten sposób badacze uzyskali jednoznaczne dane, na podstawie których stwierdzili korzystny wpływ włókna z kokosa. „Zaobserwowaliśmy, że zależnie od tego, czy rośliny rosły w glebie czy na warstwie badanego włókna, różnice były bardzo duże, zarówno jeśli chodzi o wydajność uprawy, jak i właściwości samych owoców. Włókno kokosowe może być cennym środkiem przyspieszającym wzrost truskawek”, podsumowuje hiszpańska badaczka.
Źródło:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0304423817300407
Przeczytaj także
Dzika borówka z Kolumbii (Vaccinium meridionale Swartz) jest ceniona w Ameryce Łacińskiej ze względu na właściwości lecznicze, które wynikają z wysokiej zawartości związków fenolowych, wykazujących silne działanie ochronne przeciwko...
Hiszpańscy naukowcy z Uniwersytetu w Grenadzie (UGR) we współpracy z firmą NanoMyP opracowali sensor optyczny oparty na nanotechnologii, który pozwala usprawnić proces produkcji piwa. Urządzenie jest w stanie wykryć obecność...