Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W dniu 29 października 2020 r. Główny Lekarz Weterynarii, Bogdan Konopka, prowadził rozmowy w formie wideokonferencji z partnerami z RFN. Bogdanowi Konopce towarzyszył Dyrektor Państwowego Instytutu Weterynarii - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach prof. Krzysztof Niemczuk. Ponadto ze strony polskiej w spotkaniu on-line uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także Wojewódzkich Inspektoratów Weterynarii z Wrocławia, Szczecina i Zielonej Góry. Natomiast ze strony niemieckiej dyskusji przewodniczył Główny Lekarz Weterynarii RFN dr Dietrich Rassow.
Podczas wideokonferencji Głównych Lekarzy Weterynarii Polski i Niemiec, omówiono kwestie dwustronnej wymiany doświadczeń w zakresie działań podejmowanych w ramach zwalczania ASF na obszarach bezpośrednio sąsiadujących po obydwu stronach granicy polsko - niemieckiej, opracowania mapy obszarów wokół których na terytorium Polski i Niemiec budowane są bariery zapobiegające migracji dzików, przygotowania informacji w zakresie wyników badań w kierunku ASF próbek pobranych od dzików padłych i odstrzelonych po obydwu stronach granicy, a także ustalenia punktów kontaktowych w celu bezpośredniej wymiany informacji w zakresie prowadzonych działań.
Źródło: Główny Inspektorat Weterynarii
Przeczytaj także
Od początku roku ceny skupu indyków w Polsce uległy znacznej obniżce.
Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że stosowanie produktów leczniczych w ramach tzw. kaskady powinno odbywać się wyłącznie na zasadach określonych w rozporządzeniu.
60 gmin w woj. lubelskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim zostało uwolnionych z „niebieskiej strefy”. Tym samym nastąpiło złagodzenie restrykcji nałożonych na podstawie przepisów UE na sektor wieprzowiny, w szczególności hodowców świń. Uwzględniając dotychczasowe zmiany w regionalizacji, w tym roku zniesione zostały restrykcje ze stref niebieskich łącznie w 114 gminach.