Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Od początku roku ceny skupu indyków w Polsce uległy znacznej obniżce. W pierwszym tygodniu października 2020 r. przeciętnie indory skupowano po 4,28 PLN/kg, czyli aż o 29% taniej w relacji rocznej. Ceny skupu indyczek były jeszcze niższe – 4,09 PLN/kg, również o 28% taniej niż przed rokiem.
Spadek opłacalności produkcji indyków w wyniku spadku cen skupu
Spadek cen skupu przyczynił się do znacznego obniżenia opłacalności produkcji indyków, szczególnie indyczek. Jak wynika z danych MRiRW, jeszcze w styczniu br. relacja 1kg żywca indyczego do 1kg paszy wyniosła 4,22, co oznacza, że była o 14% wyższa od średniej z ostatnich trzech lat. W kolejnych miesiącach wskaźnik ten ulegał obniżeniu, ale jeszcze do marca kształtował się powyżej średniej wieloletniej. Natomiast od kwietnia obserwowano znaczne korekty w dół, w sierpniu osiągając poziom 2,98 – najniższy od ponad 5 lat.
Spadek cen spowodowany nadwyżką produkcji w stosunku do popytu
Polska jest największym producentem indyków w UE. W 2019 r. 41% wyprodukowanego mięsa indyczego została skierowana na eksport, co potwierdza, że sytuacja na tym rynku jest silnie uzależniona od sytuacji na rynkach eksportowych. W związku z COVID-19 popyt ze strony HoReCa w UE, a także food service został znacznie ograniczony, czego nie był w stanie zrekompensować wzrost popytu ze strony detalu. Według danych MRiRW, w II kw. 2020 wyeksportowano 53,2 tys. t mięsa indyczego o wartości 116,3 mln EUR, czyli odpowiednio o 24 i 1% r/r, co oznacza, że eksporterzy sprzedali niewiele mniej, ale osiągnęli przychód, o blisko jedną czwartą mniejszy r/r.
Liczba wstawień piskląt wyższa od średniej z 3 lat
Dodatkowo, pomimo spadku cen skupu, aż do lipca wstawienia piskląt indyczych kształtowały się powyżej średniej z ostatnich 3 lat. Miesięczne wstawienia wahały się od 3,4 do 4,7 mln sztuk. Łącznie w okresie I-VII 2020 wstawiono ponad 30,5 mln piskląt, czyli aż o 14% więcej r/r. Dopiero w sierpniu br. producenci dokonali znacznej redukcji wstawień do 3,6 mln, czyli o 16% mniej m/m i o 9% mniej r/r.
Niepewna przyszłość produkcji indyków
Przez ponad 2 lata, przed COVID-19, produkcja indyków w Polsce była wysoce opłacalna, co skłaniało producentów do rozwoju swojej działalności. Biorąc pod uwagą długość cyklu produkcyjnego i znaczne ograniczenie wstawień w sierpniu, oczekujemy, że sytuacja dochodowa producentów w najbliższych miesiącach powinna ulec poprawie. Nadal jednak wszelkie prognozy rozwoju sytuacji na tym rynku uzależnione są od rozwój kryzysu COVID-19.
Źródło: www.agronomist.pl
Przeczytaj także
Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że stosowanie produktów leczniczych w ramach tzw. kaskady powinno odbywać się wyłącznie na zasadach określonych w rozporządzeniu.
60 gmin w woj. lubelskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim zostało uwolnionych z „niebieskiej strefy”. Tym samym nastąpiło złagodzenie restrykcji nałożonych na podstawie przepisów UE na sektor wieprzowiny, w szczególności hodowców świń. Uwzględniając dotychczasowe zmiany w regionalizacji, w tym roku zniesione zostały restrykcje ze stref niebieskich łącznie w 114 gminach.
Hiszpańska firma biotechnologiczna BioTech Foods otrzyma grant w wysokości 2,7 mln EUR o na badania nad mięsem hodowanym komórkowo, które nie pochodzi od zwierząt.