Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał w dniu 14 czerwca 2017 r., niezwykle ważny wyrok w sprawie C-422/16 Verband Sozialer Wettbewerb eV/ TofuTown.com GmbH.
W orzeczeniu Trybunał wskazał, że wyroby wyłącznie roślinnego pochodzenia nie mogą, co do zasady, być wprowadzane do obrotu pod nazwami, które, jak nazwy „mleko”, „śmietana”, „ser”, „masło” lub „jogurt”, są zastrzeżone przez prawo Unii dla produktów pochodzenia zwierzęcego. Dotyczy to również przypadków, gdy nazwy te są uzupełnione wyjaśnieniem lub opisem wskazującym na roślinne pochodzenie danego produktu. Od powyższego istnieje wykaz wyjątków.
Sprawa dotyczyła niemieckiej spółki TofuTown, będącej producentem i dystrybutorem żywności wegetariańskiej i wegańskiej, w tym wyrobów wyłącznie roślinnego pochodzenia, w szczególności produktów o nazwie „Soyatoo masło z tofu”, „serek roślinny”, „Veggie-Cheese”, „cream” oraz o innych podobnych nazwach.
Niemieckie stowarzyszenie Verband Sozialer Wettbewerb, którego celem jest w szczególności przeciwdziałanie nieuczciwej konkurencji, wniosło powództwo do Sądu Okręgowego w Trewirze przeciwko spółce TofuTown o zaprzestanie szkodliwych praktyk. Sąd ten z kolei zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości o dokonanie wykładni odnośnych przepisów prawa.
W ogłoszonym wyroku Trybunał wskazał, że w celach wprowadzania do obrotu lub reklamy, przepisy rozporządzenia nr 1308/2013 dotyczące oznaczeń mleka i przetworów mlecznych zastrzegają, co do zasady, stosowanie nazwy „mleko” wyłącznie dla mleka pochodzenia zwierzęcego.
Ponadto, za wyjątkiem wyraźnie przewidzianych przypadków, przepisy te zastrzegają nazwy takie jak „śmietana”, „chantilly”, „masło”, „ser” i „jogurt” wyłącznie dla przetworów mlecznych, tzn. produktów pochodzących z mleka. Trybunał wywiódł stąd, że nazwy wymienione powyżej nie mogą być zgodnie z prawem stosowane do oznaczania wyrobów wyłącznie roślinnego pochodzenia, chyba że produkty te figurują w wykazie ustanowionym w załączniku I do decyzji 2010/791, co jednak nie dotyczy ani soi, ani tofu.
Ponadto, Trybunał uszczegółowił, że dodatkowe wzmianki stanowiące wyjaśnienie lub opis, wskazujące na roślinne pochodzenie danego produktu, takie jak nazwy stosowane przez TofuTown, nie mają wpływu na ten zakaz. Trybunał dodał również, że taka wykładnia odnośnych przepisów nie narusza ani zasady proporcjonalności, ani zasady równego traktowania.
Pełna treść wyroku dostępna TUTAJ
Centrum Prawa Żywnościowego: www.food-law.pl
Przeczytaj także
W sektorze dodatków do żywności wydano rozporządzenie Komisji (UE) 2017/839 z dnia 17 maja 2017 r. zmieniające załącznik II do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008. Zmiana ta szczególnie zainteresuje...
W polskim orzecznictwie został ostatnio opublikowany wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczący prawidłowego umieszczania nazwy lub firmy spółki na żywności (sygn. akt II GSK 2460/15)...