Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Irlandzki Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (FSAI) opublikował nowe wytyczne - Dobre Praktyki Produkcyjne - w zakresie produkcji gotowych do spożycia niepasteryzowanych produktów fermentowanych na bazie roślin (Good Manufacturing Practices for the Production of Ready-to-eat Unpasteurised Fermented Plant-based Products). Mają one pomoc producentom w wytwarzaniu bezpiecznych produktów.
Nowe wytyczne są informacją dla branży spożywczej o tym, jak najlepiej zapewnić zgodność z unijnym i irlandzkim prawem żywnościowym oraz umożliwić bezpieczną i spójną produkcję, przechowywanie, obsługę i ekspozycję produktów fermentowanych pochodzenia roślinnego.
Wytyczne zostały opracowane w ślad za ankietą przeprowadzoną przez FSAI dotyczącą niepasteryzowanych roślinnych napojów fermentowanych (takich jak kombucha, kefir i napój imbirowy). Wyniki ankiety wskazały na problem z zawartością alkoholu w niektórych napojach. Zgodnie z unijnymi przepisami dotyczącymi etykietowania zawartość alkoholu w produktach spożywczych zawierających więcej niż 1,2% alkoholu wg objętości, musi ona być deklarowana w celu poinformowania konsumenta o wyborze. Nieprzestrzeganie tych wymogów deklaracji oznacza, że takie produkty mogą stanowić zagrożenie dla wrażliwych konsumentów, takich jak kobiety w ciąży lub karmiące piersią lub osoby ze schorzeniami, które nieświadomie spożyją alkohol.
Niepasteryzowane napoje fermentowane niosą ze sobą większe ryzyko
FSAI stwierdza, że w Irlandii i innych krajach w ostatnich latach nastąpił wzrost popularności niepasteryzowanych produktów roślinnych. Producenci, zarówno rzemieślniczy, jak i większe podmioty handlowe, stosują różnorodne metody produkcji i składniki, co oznacza, że zawartość i jakość produktu mogą być niespójne. Proces fermentacji nie jest nowy w produkcji żywności, ale podstawowe zrozumienie procesu biologicznego związanego z fermentacją jest wymagane, aby zapewnić, że produkt końcowy jest bezpieczny do spożycia. W szczególności niepasteryzowane napoje fermentowane niosą ze sobą większe ryzyko, ponieważ w pewnych warunkach fermentacja może być kontynuowana podczas przechowywania, co może prowadzić do gromadzenia się alkoholu do znacznych poziomów.
W ankiecie FSAI wzięto pod uwagę reprezentatywną próbę 32 roślinnych napojów fermentowanych dostępnych na rynku irlandzkim i określono poziom zgodności z unijnymi i irlandzkimi przepisami dotyczącymi etykietowania żywności i oświadczeń zdrowotnych. Spośród 32 przeanalizowanych próbek:
Według dr Pameli Byrne, dyrektor naczelnej FSAI, nowe wytyczne pomogą producentom niepasteryzowanych fermentowanych produktów roślinnych wytwarzać bezpieczne i zgodne z prawem produkty.
Znaczenie dla producentów żywności
Wytyczne pomogą producentom osiągnąć spójne metody produkcji, bezpieczne przechowywanie, bezpieczną obsługę i bezpieczny transport napojów fermentowanych. Zawierają również wskazówki odnośnie wymagań dotyczących etykietowania pakowanych produktów fermentowanych. Etykiety żywności dostarczają konsumentom kluczowych informacji na temat właściwości, składników, charakteru i cech żywności paczkowanej, aby umożliwić im podejmowanie świadomych decyzji o zakupie żywności.
Link do pobrania wytycznych FSAI - Dobre praktyki produkcyjne w zakresie wytwarzania gotowych do spożycia niepasteryzowanych produktów fermentowanych na bazie roślin
Źródło: FSAI
Przeczytaj także
Łańcuch dostaw żywności narażony jest na nieuczciwe praktyki właściwie na wszystkich etapach, rozpoczynając od produkcji, poprzez dystrybucję, na konsumpcji kończąc. Ponadto, charakteryzuje się różnorodnością i mnogością podmiotów uczestniczących, wśród których znajdują się producenci, dostawcy, firmy transportowe, firmy magazynujące aż po sprzedawców czy usługodawców.
W dobie dynamicznego zwrotu ku produktom roślinnym, a co za tym idzie ich intensywnej promocji w mediach, pojawia się pytanie w jaki sposób konsumenci odbierają kierowane do nich treści marketingowe. Jest to o tyle istotne, że niektóre informacje mogą mieć wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo wrażliwych grup odbiorców.
Żywność i materiały do kontaktu z żywnością pochodzące z Wielkiej Brytanii są traktowane jako import z kraju trzeciego (kraju spoza UE). FSAI opublikowała wskazówki w 6 krokach ułatwiające import z Wielkiej Brytanii, które mają pomóc zmniejszyć wpływ Brexitu na utrudnioną wymianę handlową.