Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Żywność i materiały do kontaktu z żywnością pochodzące z Wielkiej Brytanii są traktowane jako import z kraju trzeciego (kraju spoza UE). Food Safety Authority of Ireland (FSAI) opublikowała wskazówki w 6 krokach ułatwiające import z Wielkiej Brytanii, które mają pomóc zmniejszyć wpływ Brexitu na utrudnioną wymianę handlową.
Kontrole importu
Przeprowadzane są kontrole żywności i materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością wprowadzanych na rynek UE, aby upewnić się, że spełniają one wymogi unijnego prawa żywnościowego. Te kontrole obejmują:
Import o podwyższonym ryzyku
Uważa się, że niektóre rodzaje żywności i materiały przeznaczone do kontaktu z żywnością stwarzają większe zagrożenie dla zdrowia publicznego, zdrowia zwierząt lub środowiska pod względem chorób, szkodników lub zanieczyszczeń. Istnieją dodatkowe wymagania dotyczące kontroli takich zagrożeń i obejmują one:
Np. do Irlandii produkty te muszą być wprowadzane przez specjalny punkt wejścia zwany punktem kontroli granicznej (BCP).
EFSAI opracowała 6 kroków, jakie należy podjąć, aby importować żywność z Wielkiej Brytanii
Krok 1. Zarejestruj się, aby uzyskać numer EORI (rejestracja i identyfikacja podmiotu gospodarczego)
Nie możesz handlować z Wielką Brytanią bez tego numeru
Krok 2. Poznaj kod klasyfikacyjny (CN) dla swojego produktu
Będziesz potrzebował tego kodu podczas wypełniania dokumentacji importu produktu
Krok 3. Zidentyfikuj rodzaj produktu, który będziesz importować, ponieważ każdy rodzaj żywności ma inne wymagania
Krok 4. Zarejestruj się w TRACES NT (system online UE), jeśli importujesz
Krok 5. Zapoznaj się z dokumentacją i okresami powiadamiania o imporcie żywności oraz określ, kto jest odpowiedzialny za przedłożenie dokumentów
Krok 6. Zastanów się, jak uprościć przesyłki, aby produkty wymagające kontroli bezpośrednich były łatwo dostępne dla inspektorów
Źródło: https://www.fsai.ie/food_businesses/brexit/imports.html
Przeczytaj także
Wraz z 1 stycznia 2021 roku zakończył się okres przejściowy i co za tym idzie, cały import z Wielkiej Brytanii do UE podlega formalnościom celnym i musi być zgodny z przepisami strony importującej. W związku z tym kraje unijne, które do tej pory prowadziły stałą wymianę towarów z Wielką Brytanią, w tym Polska, muszą przygotować się na zmiany.
Zrealizowanie wyjścia Zjednoczonego Królestwa ze wspólnoty może oznaczać straty dla wielu polskich eksporterów, w tym m.in. z branży spożywczej. Każde 10% ewentualnego spadku sprzedaży żywności na rynek brytyjski oznacza w praktyce ok. 300 mln euro rocznie, które trzeba będzie nadrobić na innych rynkach.