Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Światowy Dzień Czekolady
W 2022 r. obchodzony zwyczajowo 7 lipca Światowy Dzień Czekolady upłynął po znakiem rosnących cen surowca, które sprawiają, że produkcja czekolady jest aktualnie znacznie droższa niż w ostatnich latach. Takie wnioski płyną z ostatnich raportów Międzynarodowej Organizacji Kakao (ICCO), wiodącej instytucji monitorującej sytuację na rynkach kakao na całym świecie.
Tabliczki czekolady mniejsze o 10%
Według najnowszych danych, którymi dysponuje ICCO, pod koniec kwietnia br. indeks cen produktów na bazie czekolady podniósł się w Unii Europejskiej o 5%, a w Stanach Zjednoczonych o 7,7%. W porównaniu z latami ubiegłymi oznacza to poważny wzrost kosztów produkcji czekolady. Niektóre firmy, takie jak Mondelēz International, zapowiedziały już, że wielkość produkowanych przez nie tabliczek zostanie zredukowana o 10% w celu utrzymania bieżącego poziomu cenowego. Według ICCO podobnych ruchów można spodziewać się również ze strony innych koncernów. Niewykluczone jednak, że bieżąca sytuacja i tak doprowadzi ostatecznie do wzrostu cen detalicznych gotowych wyrobów, co będzie miało bezpośredni wpływ na konsumentów.
Czy czeka nas spadek popytu?
W maju br. na światowych rynkach odnotowano tendencję spadkową, jeżeli chodzi o wielkość kontraktów terminowych. W Londynie cena za tonę kakao spadła do poziomu najniższego od dwóch lat i wyniosła 1993 dolary (ok. 9,3 tys. złotych), podczas gdy w Nowym Jorku było to 2408 dolarów (ok. 11,3 tys. złotych) za tonę, najmniej na przestrzeni ostatnich pięciu miesięcy. ICCO ostrzega, że jeżeli obecna sytuacja nie ulegnie poprawie, galopująca inflacja, która znacząco zmniejsza moc nabywczą konsumentów, może w najbliższej przyszłości przyczynić się do ograniczenia popytu na wyroby czekoladowe.
Źródła:
Przeczytaj także
Rzecznik grupy poinformował, że produkcja została ochronnie wstrzymana w fabryce, która produkuje płynną czekoladę w partiach hurtowych dla 73 klientów produkujących słodycze. Wdrożone w grupie programy bezpieczeństwa żywności pozwoliły jej szybko zidentyfikować lecytynę jako źródło zanieczyszczenia.
Szczelne papierowe opakowanie, które pozwala zachować świeżość produktów, a zarazem jest bardziej przyjazne dla środowiska niż odpowiedniki z tworzyw sztucznych, stworzyła firma KB Folie Polska.
Władze Wielkiej Brytanii w czerwcu 2022 r. przejęły podrobione czekolady "Wonka Bars" o wartości około 100 000 funtów.