Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Przestępstwo zagrażające zdrowiu publicznemu
Hiszpańska Straż Obywatelska skonfiskowała w kilku portach na Półwyspie Iberyjskim 45 ton mrożonego tuńczyka. W ramach operacji „Atunali” zatrzymano do tej pory cztery osoby podejrzane o popełnienie przestępstwa zagrażającego zdrowiu publicznemu, zafałszowanie żywności, podrobienie dokumentacji i oszukanie konsumentów. Grożą im 4 lata więzienia i kary administracyjne.
Międzynarodowa operacja
W trwającym od stycznia br. dochodzeniu uczestniczyły Interpol oraz Europol. Sprawę badać zaczęli agenci hiszpańskiej Służby Ochrony Przyrody (SEPRONA) z komendy w Alicante. W czasie pierwszej inspekcji policja zarekwirowała 10 ton tuńczyka wielkookiego (Thunnus obesus), nie spełniających należytych wymogów identyfikacyjnych. Niedługo potem w innym punkcie skupu znaleziono kilka partii mrożonego tuńczyka żółtopłetwego (Thunnus albacares) bez właściwych certyfikatów wskazujących na pochodzenie ryb i sposób ich zamrażania. Agenci odkryli, że firma filetowała tuńczyki, a następnie dystrybuowała je jako mięso niemrożone lub zafałszowane licznymi substancjami dodatkowymi.
Ryby z czarnego rynku
SEPRONA, przy wsparciu Europejskiej Sieci ds. Zafałszowań Żywności (FFN), ustaliła, że statki transportujące skonfiskowane tuńczyki nie były wyposażone w odpowiednie systemy chłodzące spełniające nowe wymogi prawne. Nadmiar ryb z połowów wprowadzany był do obrotu poprzez czarny rynek – dystrybutorzy skupywali je po cenie o wiele niższej niż wartość świeżego tuńczyka. Zatrzymano i przesłuchano armatorów z Hiszpanii, Francji, Panamy i Salwadoru.
Szkody dla konsumentów
Po rozmrożeniu nielegalnego tuńczyka, nieuczciwi przedsiębiorcy wstrzykiwali do mięsa liczne substancje dodatkowe w ilościach znacząco przekraczających obowiązujące normy. Ich głównym celem było zafałszowanie rozmrożonych ryb w taki sposób, by przypominały one świeży produkt. Podrobione mięso, pierwotnie przeznaczone na konserwy i warte ok. 3 euro/kg, trafiało do sprzedaży jako świeży tuńczyk, którego cena sięga 14 euro/kg.
Źródła:
Słowa kluczowe: zafałszowane produkty spożywcze, zafałszowanie żywności, food fraud
Przeczytaj także
W ostatnim czasie Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych opublikował kolejne decyzje dotyczące zafałszowania żywności...
Według raportu opublikowanego przez Allied Market Research światowy rynek wykrywania zafałszowań żywności wyceniony został na 5,3 mld dolarów w 2017 roku i szacuje się, że osiągnie 9,8 mld dolarów...