Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Kiełki stanowią wyjątkowe wyzwanie pod względem bezpieczeństwa żywności, ponieważ warunki, w których są produkowane (ciepłe, wilgotne i bogate w składniki odżywcze środowisko wzrostu) są idealne do rozwoju patogenów przenoszonych przez żywność. Badania epidemiologiczne wykazały, że patogeny przenoszone przez żywność na kiełkach najprawdopodobniej pochodzą z nasion, dlatego szczególnie ważne jest, aby nasiona używane do kiełkowania były wolne od patogenów. Istotne jest również zapobieganie wprowadzaniu jakichkolwiek zanieczyszczeń w dowolnym miejscu podczas procesu produkcyjnego.
Prevention and control of microbiological hazards in fresh fruits and vegetables – Part 3: Sprout
FAO/WHO wspólnie z JEMRA opublikowały raport techniczny na temat zapobiegania i kontroli zagrożeń mikrobiologicznych w kiełkach. Raport „Prevention and control of microbiological hazards in fresh fruits and vegetables – Part 3: Sprout” powstał jako wynik serii spotkań, mających na celu dokonanie przeglądu i omówienia wszystkich odpowiednich środków, które należy podjąć, aby uniknąć zanieczyszczenia mikrobiologicznego w kiełkach.
Niniejsze sprawozdanie obejmuje środki zapobiegawcze i kontrolne dotyczące produkcji podstawowej i obchodzenia się z nasionami do kiełkowania, produkcji kiełków oraz praktyk higienicznych mających zastosowanie w handlu detalicznym i usługach gastronomicznych.
Uwzględniono również zalecenia dotyczące właściwego prowadzenia rejestrów i ustanowienia programów identyfikowalności produktów, które ułatwiają identyfikację i badanie zanieczyszczonych nasion i kiełków w przypadku wybuchu choroby lub wycofania produktu.
Niniejsze sprawozdanie nie obejmuje zagrożeń mikrobiologicznych i środków kontroli związanych z pędami, rzeżuchą i mikroliścienkami, których faza wzrostu jest dłuższa, a nasiona lub korzenie nie są częścią produktu końcowego. Oraz kiełków hodowanych przez konsumentów w warunkach domowych.
Przeczytaj także
Naukowcy pogłębili wiedzę na temat dawek alergenów pokarmowych, które mogą powodować reakcje alergiczne.
Listeria monocytogenes to bakteria, która powszechnie występuje w glebie i wodzie, a także może być obecna w niektórych rodzajach żywności. Stanowi ona poważny problem w przemyśle spożywczym, ponieważ może powodować listeriozę, potencjalnie śmiertelną chorobę przenoszoną przez żywność.
Kiełki ze względu na bogactwo składników bioaktywnych w swoim składzie często wykorzystywane są jako żywność funkcjonalna, która m.in. wspomaga leczenie wielu schorzeń, zapobiega rozwojowi chorób cywilizacyjnych, zwiększa odporność organizmu.