Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Stałe Przedstawicielstwo Włoch przy Unii Europejskiej 26 października 2022 zorganizowało w Parlamencie Europejskim spotkanie "Politics meets Nutrition Science", którego gospodarzem była wiceprzewodnicząca Pina Picierno, pod patronatem włoskich delegacji grup politycznych Parlamentu Europejskiego. Oczekuje się, że Komisja Europejska zaproponuje w 2023 r. zharmonizowany unijny system etykietowania na przedniej części opakowania w celu zachęcania do zdrowego odżywiania i promowania sprawniejszego funkcjonowania rynku wewnętrznego.
Ambasador Stefano Verrecchia powiedział: "Włochy pozostają zaangażowane w promowanie otwartej i opartej na nauce debaty na temat sposobów zachęcania do zdrowego odżywiania poprzez odpowiednie informacje dla konsumentów. Popieramy szczytny cel UE, jakim jest ograniczenie otyłości i chorób niezakaźnych, ale ostrzegamy przed lekceważeniem narodowych tradycji żywieniowych i sztucznym klasyfikowaniem niektórych produktów spożywczych jako zdrowe, a innych jako niezdrowe".
Wprowadzenia do obrad okrągłego stołu dokonali wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego pani Pina Picierno oraz wiceminister rolnictwa Republiki Czeskiej, która obecnie sprawuje prezydencję w UE, pan Jindřich Fialka. Członkowie Parlamentu Europejskiego przeprowadzili owocną debatę na temat swoich oczekiwań.
Paneliści dyskutowali o informacjach żywieniowych na produktach spożywczych oraz o tym, jakie cechy powinna mieć etykieta żywieniowa, aby umożliwić konsumentom stosowanie zdrowej, zróżnicowanej i zbilansowanej diety.
Prof. Luca Piretta, dietetyk, specjalista w Gastroenterologii i Endoskopii Trawiennej Uniwersytetu w Rzymie (Bio-Medical Campus) powiedziała: "Dotarcie z komunikatem do konsumentów poprzez front-of-pack etykiecie musi być zarówno informacyjne jak i edukacyjne. Ocena wartości żywieniowej pojedynczego produktu na półce sklepowej może być absolutnie mylące, a czasami całkowicie anty skuteczne, ponieważ nie można wiedzieć, ile tego produktu zostanie spożyte (chyba że porcja jest zamierzona), jaki rodzaj diety zostanie włączony, nie mówiąc już o stanie zdrowia osoby, która będzie go spożywać".
Carla Valeiras, z europejskiego stowarzyszenia konsumentów SAFE (Safe Food Advocacy Europe), podkreśliła kluczowe wnioski z ich ostatniego raportu na temat głównych dobrowolnych systemów oznaczania wartości odżywczej stosowanych w Europie i na świecie: "Choroby niezakaźne i otyłość spowodowane niezdrowymi nawykami żywieniowymi stanowią poważny problem dla współczesnego społeczeństwa. Istotne jest, aby konsumenci byli odpowiednio informowani o swoich wyborach. Bez dokładnych i wiarygodnych informacji nie ma wyboru." Floriana Cimmarusti, Sekretarz Generalny SAFE była przekonana, że "Komisja weźmie pod uwagę nasz raport przy formułowaniu swojego wniosku".
Dr Stephan Peters, ekspert w dziedzinie nauk o żywieniu, z Holenderskiego Stowarzyszenia Mleczarskiego, stwierdził, że "program UE musi wykazać, że ma pozytywny wpływ na zdrowotność koszyka konsumenta w supermarkecie w prawdziwym życiu - zgodnie z podejściem EFSA do uzasadniania oświadczeń zdrowotnych".
Prof. Marco Silano, dyrektor ds. badań i kierownik jednostki ds. żywności, żywienia i zdrowia we włoskim Superior Institute of Health przedstawił różne dobrowolne systemy oznaczania wartości odżywczej stosowane w Europie i powiedział, że "FoP NutrInform Battery system etykietowania jest skuteczny w dokładnym informowaniu konsumentów o składzie odżywczym żywności, które składają się na codzienną dietę. {NutrInform opiera się na graficznym przedstawieniu baterii, której procent naładowania odzwierciedla wskaźnik zalecanego dziennego spożycia energii i składników odżywczych dostarczanych przez porcję wielkości zapakowanej żywności}".
Ambasador Stefano Verrecchia podsumował: "Dzisiejsze wydarzenie pokazuje, że cieszący się dużym uznaniem naukowcy, społeczeństwo obywatelskie, wiele krajów, a także grupy polityczne Parlamentu Europejskiego wzywają Komisję Europejską do uważnej oceny sytuacji przed przedstawieniem wniosku. Program UE musi wykazać odpowiednie korzyści zdrowotne dla obywateli UE".
Źródło:
https://www.europarl.europa.eu/streaming/?event=20221026-1500-SPECIAL-OTHER-1
Przeczytaj także
Od 9 października w Brazylii obowiązują nowe przepisy dotyczące znakowania żywności. Nowe przepisy dotyczą m.in. oświadczeń żywieniowych oraz tabeli wartości odżywczych
Wpływ i kontrola nad wyborami europejskich obywateli w supermarketach był tematem debaty w Parlamencie Europejskim podczas konferencji Empowering Consumers - FoP labelling reform, która obyła się 12 października 2022. Gospodarzem konferencji byli hiszpański europarlamentarzysta Jordi Canas oraz think-tank, Competere.eu.
System graficznego znakowania produktów na froncie opakowania Nutri-Score może wprowadzać konsumentów w błąd poprzez m.in. promocję produktów ultra przetworzonych na niekorzyść żywności naturalnej czy nisko przetworzonej – wynika z badania ekspertów na co dzień pracujących na uczelniach wyższych i w instytutach specjalizujących się w naukach o żywieniu człowieka. Argumenty zebrali w raporcie badacze z Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.