Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Obecnie obowiązujące regulacje zostały uznane za niejasne i wymagające szczegółowego wyjaśnienia poprzez ustanowienie nowych przepisów. W tym celu uchwalono rozporządzenie Komisji (UE) 2020/1245 z dnia 2 września 2020 r. w sprawie zmiany i sprostowania rozporządzenia (UE) nr 10/2011 w sprawie materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Na mocy przepisów niniejszego rozporządzenia Urząd przyjął szereg pozytywnych opinii w zakresie licznych substancji, które będą mogły być stosowane jako materiały lub wyroby z tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Dotyczy to wielu substancji takich jak np. pierwszorzędowe aminy aromatyczne (PAA). Wskazano również tolerowane ilości substancji, które mogą być obecne w żywności w odniesieniu do np. rtęci, rtęci metylowej, kadmu, chromu i ołowiu (wyłącznie jako zanieczyszczenia).
Rozporządzenie nakłada na producentów danego produktu obowiązek dokonania oceny, czy jest on zgodny z art. 3 rozporządzenia (WE) nr 1935/2004 lub z art. 19 rozporządzenia. Oprócz tego, przepisy rozporządzenia nie zezwalają na badanie migracji z całego urządzenia lub sprzętu do przetwarzania żywności lub produkcji żywności. Jednakże w sytuacji, kiedy urządzenie składa się z wielu części z tworzyw sztucznych lub zawiera części z tworzyw sztucznych i z innych materiałów, wskutek czego weryfikacja ich zgodności z przepisami rozporządzenia mogłaby być uciążliwa lub niemożliwa, powinna zostać wprowadzona możliwość weryfikacji w inny sposób. Przykładem tego może być przeprowadzenie migracji w żywności lub w płynie modelowym imitującym żywność. Dzięki temu nie będzie konieczne ustalanie migracji osobno dla każdej części lub każdego materiału z tworzywa sztucznego wykorzystanych w urządzeniu lub sprzęcie.
Pełen tekst rozporządzenia dostępny jest pod adresem:
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32020R1245&from=EN
Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi zmianami w prawie? Skorzystaj ze Strefy Managera, gdzie znajdziesz komentarze do najważniejszych zmian w prawie, a co dwa tygodnie przegląd wszystkich nowelizacji i zmian w aktach prawnych w formie tabeli wraz z krótkim opisem.
Przykładowe opracowanie znajdziesz pod adresem:
https://foodfakty.pl/przeglad-zmian-w-przepisach-prawa-zywnosciowego-z-abstraktami-za-okres-17-31-08-foodfakty-lex-scan
Zadzwoń +48 501 370 590 lub napisz strefamanagera@foodfakty.pl
Przeczytaj także
Z szacunków Polskiej Izby Opakowań wynika, iż w opakowaniach żywności i napojów oraz dodatków do żywności, dominują tworzywa sztuczne. Zarówno „tradycyjne” (ropopochodne) jak i coraz częściej otrzymywane z biosurowców.
Idealne spotkanie dla właścicieli firm produkcyjnych, Brand Managerów, Działów Marketingu i Grafików, dla osób zainteresowanych kompleksowym podejściem do kreowania wizerunku swoich produktów za pomocą...
Polska zajmuje 6 miejsce w Europie pod względem zapotrzebowania na tworzywa sztuczne (ok. 3,5 mln ton wobec ok. 50 mln ton w Europie. Ok.7% za Niemcami, /Włochami, Francją, Hiszpanią i Anglią...