Bezpieczeństwo żywności i żywienia - komentarz
Centrum Prawa Żywnościowego
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało projekt nowelizacji ustawy o paszach. Proponowane zmiany są uzasadnione koniecznością wdrożenia do polskiego prawa przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/4 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie wytwarzania, wprowadzania na rynek i stosowania paszy leczniczej.
Zgodnie z proponowanymi przepisami wojewódzki lekarz weterynarii będzie zatwierdzał, w drodze decyzji administracyjnej, podmioty działające na rynku pasz zajmujące się wytwarzaniem, przechowywaniem, transportem lub wprowadzaniem na rynek paszy leczniczej lub produktów pośrednich, nadając im numer identyfikacyjny. W art. 16 zmienianej ustawy określono także sposób zatwierdzania tych podmiotów.
Dodatkowo zgodnie z obowiązkiem nałożonym na państwa członkowskie przez art. 18 rozporządzenia 2019/4, do polskiego prawa ma być wprowadzony system gromadzenia i usuwania niezużytych lub przeterminowanych pasz leczniczych i produktów pośrednich.
Obecnie trwają konsultacje społeczne.
Projekt ustawy dostępny jest pod linkiem: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12356404
Przeczytaj także
Ocet buforowany jest produktem spożywczym, który jest otrzymywany z octu, do którego został dodany wodorowęglan sodu E 500 lub wodorotlenek sodu E 524 w celu uzyskania soli kwasu octowego oraz podwyższenia pH powyżej 4,9.
Pisma wydawane przez organy urzędowej kontroli żywności w większości zakwalifikować można jako sporządzane w ramach postępowania kontrolnego lub sporządzane w ramach postępowania administracyjnego. Postępowanie kontrolne ma na celu sprawdzenie i zweryfikowanie czy dany podmiot lub produkt spełnia określone wymogi prawne.
Nowe rozporządzenie nr 2019/787 dotyczące napojów spirytusowych zaczęło być stosowane już od 25.05.2021 r. Równolegle od kilku lat trwają prace nad stworzeniem wytycznych do tego rozporządzenia. Niebawem powinniśmy się doczekać ich opublikowania.
Polecane produkty