Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Jasne, o złotej, bursztynowej lub ciemnej barwie, od wyrazistego w smaku, bardzo łagodnego, delikatnego o aromacie słodowym po delikatnie chmielone, z bardzo delikatną goryczką lub o wyrazistym, nieco słodkim smaku….
Proces produkcji odbywa się zgodnie z monachijską ustawą o czystości piwa z 1487 r. a woda do jego produkcji musi pochodzić z warstw z trzeciorzędu położonych na żwirowym obszarze w granicach miasta Monachium.
To opis piwa „OKTOBERFESTBIER”[1].
WPROWADZENIE
1 lipca został opublikowany wniosek o rejestrację nazwy „”Oktoberfestbier” jako Chronionego Oznaczenia Geograficznego (ChOG) zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.
Zgodnie z wnioskiem:
Kluczową informacją wniosku jest uzasadnienie związku z obszarem geograficznym. Wnioskodawca zrobił to w następujący sposób (fragmenty):
Renoma i specyfika piwa „Oktoberfestbier” warzonego w obrębie granic miasta Monachium są wynikiem zarówno tradycyjnej, stosowanej na przestrzeni wieków metody produkcji, jak i wyjątkowej sławy monachijskiego Oktoberfest.
Światowa renoma, jaką cieszy się obecnie „Oktoberfestbier”, wynika częściowo z faktu, że w Monachium wcześnie wprowadzono innowacje w zakresie warzenia piwa, co miało decydujący wpływ na jego jakość. Jedną z takich innowacji była w szczególności pierwsza chłodziarka, którą w 1873 r. skonstruował Carl von Linde. Po raz pierwszy użyto jej w browarze w Monachium. Sukces tego urządzenia sprawił, że zaczęło być używane przez inne monachijskie browary, a następnie na całym świecie w postaci lodówek. Znaczący był przy tym fakt, że piwo tej samej jakości można było produkować i przechowywać w sposób ciągły i w dowolnej ilości, niezależnie od klimatu i zewnętrznej temperatury. Umożliwiło to produkcję z wyprzedzeniem dużych ilości piwa na duże wydarzenia oraz przechowywanie i serwowanie piwa na miejscu bez utraty jego jakości.
Jednym z głównych czynników decydujących o wyjątkowej renomie piwa „Oktoberfestbier” jest fakt, że warzono je specjalnie na Oktoberfest. Obecnie ten produkt najwyższej jakości jest dostępny nie tylko podczas Oktoberfest, ale jest również sprzedawany na całym świecie z etykietą „Oktoberfestbier”.
ZNACZENIE DLA FIRM
W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku i przyznania „Oktoberfestbier” ochrony ChOG (rejestracja), tylko piwo spełniające specyfikację, będzie mogło być opatrzone taką nazwą oraz symbolem ChOG.
Aktualnie od 1 lipca do końca września 2022 r. trwa okres umożlwiający zgłoszenie sprzeciwu.
Podstawy złożenia sprzeciwu stanowi art. 10 rozporządzenia 1151/2012
„Artykuł 10 – Podstawy sprzeciwu
Uzasadnione oświadczenie o sprzeciwie, o którym mowa w art. 51 ust. 1, jest dopuszczalne jedynie wtedy, gdy Komisja otrzyma je w terminie określonym w tym ustępie, oraz jeżeli:
a) wykazano w nim niezgodność z warunkami, o których mowa w art. 5 i art. 7 ust. 1;
b) wykazano w nim, że rejestracja proponowanej nazwy byłaby sprzeczna z art. 6 ust. 2, 3 lub 4;
c) wykazano w nim, że rejestracja proponowanej nazwy zagrażałaby istnieniu całkowicie lub częściowo identycznej nazwy lub znaku towarowego albo istnieniu produktów, które były zgodnie z prawem wprowadzane do obrotu przez okres co najmniej pięciu lat przed datą publikacji przewidzianą w art. 50 ust. 2 lit. a); lub
d) przedstawiono w nim szczegółowe informacje, na podstawie których można wnioskować, że nazwa, której dotyczy wniosek o rejestrację, jest nazwą rodzajową.
Podstawy sprzeciwu podlegają ocenie w odniesieniu do terytorium Unii.”
Warto przypomnieć, że ChOG posiada już „Münchener Bier”[2]
[1] Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych (2022/C 252/08)
Przeczytaj także
Wykaz składników jest jednym z kluczowych elementów oznakowania żywności. To właśnie do niego często sięgają konsumenci (a przynajmniej powinni) aby sprawdzić, jakie komponenty kryją się w produkcie i czy wykaz potwierdza cechy środka spożywczego eksponowane zazwyczaj na froncie opakowania (np. brak dodatków, naturalny charakter itp.).
Komisja Europejska ogłosiła nabór wniosków o finansowanie inicjatyw służących poprawie pomiaru marnowania żywności i zapobieganiu marnowaniu żywności (Grants for stakeholders to improve measurement of food waste and help implement food waste prevention in their operations and organisations SMP-FOOD-2022-FoodWaste-Stakeholders-AG).
Jesteśmy w trakcie wdrażania strategii Od pola do stołu (w ramach Europejskiego Zielonego Ładu), która zakłada m.in. przejście na bardziej przyjazny dla środowiska i zrównoważony system żywnościowy.