Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Harmol – związek bioaktywny występujący w żywności – może poprawiać funkcje mięśni szkieletowych oraz parametry metaboliczne związane ze starzeniem się organizmu. Takie wnioski płyną z nowego badania naukowego, które ukazało się niedawno w Nature Communications.
Szereg korzyści metabolicznych
Harmol, należący do związków z grupy alkaloidów β-karbolinowych, obecny jest w wielu produktach spożywczych, takich jak ziarna kawy, mięso, ryby czy zboża, a także w liściach tytoniu. Międzynarodowy zespół badaczy z Hiszpanii, Holandii, Austrii i Stanów Zjednoczonych przeprowadził doświadczenia na bezkręgowcach, z których wynika, że znacząco zwiększa on oczekiwaną długość życia, poprawia tolerancję glukozy, wpływa korzystnie na insulinowrażliwość oraz akumulację tłuszczu w wątrobie w przypadku modelu symulującego stan przedcukrzycowy.
Bezpieczny i prozdrowotny?
Naukowcy zwracają uwagę, że w ilościach, które zastosowano w badaniu, harmol nie tylko nie wykazuje żadnej toksyczności, ale również wpływa tylko w znikomym stopniu na ośrodkowy układ nerwowy ze względu na niewielką zdolność do przekraczania bariery krew-mózg. Co więcej, badacze zaobserwowali, że substancja ta istotnie redukuje negatywne efekty nerwowo-mięśniowe związane ze starzeniem się organizmu.
Dysfunkcja mitochondriów
Postępujące z wiekiem osłabienie układu mięśniowego wiąże się ze zmianami w mitochondriach, które odpowiadają za wytwarzanie energii na poziomie komórkowym. Dysfunkcja mitochondriów skutkuje postępującą sarkopenią – utratą masy i siły mięśniowej, a także wystąpieniem tzw. zespołu słabości, który dotyka ponad 33% populacji osób powyżej 80 roku życia.
Efekt zbliżony do restrykcji energetycznych lub treningu
Harmol uruchamia w komórkach szlaki sygnałowe, które są w stanie polepszyć funkcjonowanie mitochondriów oraz poprawić parametry metaboliczne powiązane z jakością życia osób w zaawansowanym wieku. Odpowiedzialny za ten efekt „mechanizm jest bardzo zbliżony do tego, który wywołują restrykcje kaloryczne bądź ćwiczenia fizyczne – zmuszają to mitochondria do cięższej pracy, ale w kontrolowany sposób. Dzięki temu stają się one silniejsze”, podsumowuje główny autor badania, dr Luis Filipe Costa-Machado z Uniwersytetu Santiago de Compostela w Hiszpanii.
Źródła:
Przeczytaj także
W sierpniu 2023 r. zmiany w limitach prawnych dotyczyły m.in. kwasu perfluoroheksanosulfonowego (PFHxS), jego soli i związków pochodnych oraz limitów kofeiny w napojach energetyzujących
Na mocy rozporządzenia 2023/1627 udzielono zezwolenia na substancję bis(2-etyloheksylo)cykloheksano-1,4-dikarboksylan. Substancja ta będzie mogła być stosowana jako dodatek (plastyfikator) w polichlorku winylu (PVC)
Agencja ds. Standardów Żywności rekomenduje, by dzieciom poniżej 4 roku życia nie sprzedawano napojów typu slush-ice z uwagi na ryzyko związane z nadmiernym spożyciem glicerolu