Przeprowadzona w Singapurze kontrola doprowadziła do wykrycia licznych naruszeń związanych z etykietowaniem a przede wszystkim z terminami przydatności do spożycia w jednym z zakładów.
Postawione zarzuty i ich przyczyny
W wyniku postawionych 32 zarzutów na mocy ustawy o hurtowej sprzedaży mięsa i ryb (WMFA), 20 października 2023 r. skazano firmę Far Ocean Sea Products (Private) Limited (“Far Ocean”). Profil działalności oskarżonego przedsiębiorstwa obejmował przetwórstwo żywności oraz jej sprzedaż detaliczną. Przy wydawaniu wyroku wzięt pod uwagę, także kolejne 97 zarzutów.
Postawionych łącznie 129 zarzutów obejmowało naruszenia dotyczące:
- nieoznakowania produktów mięsnych, rybnych i owoców morza datami przydatności do spożycia,
- etykietowania wprowadzającego konsumentów w błąd poprzez umieszczanie na opakowaniach produktów mięsnych, rybnych i owoców morza dat przydatności do spożycia, które zostały przedłużone w stosunku do daty pierwotnej,
- prowadzenia nielicencjonowanego zakładu przetwórstwa żywności,
- utrudniania upoważnionym funkcjonariuszom wykonywania ich obowiązków.
Firma Far Ocean, jak również jej dyrektor finansowy Quek Ruiming Jordan, nadzorujący w tym czasie działy produkcji i logistyki, zostali ukarani karami finansowymi w wysokości kolejno 223 000 SGD oraz 155 000 SGD.
Szczegóły dochodzenia
W lipcu 2019 roku, w wyniku przeprowadzonej kontroli pomieszczeń firmy ,,Far Ocean” funkcjonariusze Singapurskiej Agencji Żywności (SFA) odkryli około 5,88 ton różnych produktów mięsnych, rybnych i owoców morza, które w dalszym dochodzeniu stały się przedmiotem postawionych 127 zarzutów. Produkty te, nie posiadały dat ważności a część odnalezionych artykułów była przeterminowana nawet o 3 lata.
Jak wykazano, we wspólnym pomieszczeniu przechowywano zarówno produkty przeterminowane jak i te z ważną datą przydatności. Firma wprowadzała również w błąd konsumentów, ponieważ na etykietach produktów mięsnych, rybnych i owocach morza, umieszczała przedłużone terminy przydatności do spożycia.
Dodatkowo, pomimo wcześniejszego zaplombowania przez służby pomieszczenia, Far Ocean prowadziła nielicencjonowane przetwarzanie żywności. Firma umyła i wyczyściła wspomniane pomieszczenie, aby zapobiec wykryciu, że jest ono w dalszym ciągu nielegalnie wykorzystywane.
Źródło: https://www.sfa.gov.sg/docs/default-source/default-document-library/sfa-media-release---far-ocean-and-its-chief-financial-officer-sentenced-to-$223-000-and-$155-000-respectively-for-multiple-offences-under-the-wholesome-meat-and-fish-act8bd0cd2bc7304b1f944d93b057b89aeb.pdf
Zespół FoodFakty na bieżąco prowadzi monitoring zafałszowań żywności w bazie Probase 360. Klienci bazy codziennie otrzymują alert o produktach zafałszowanych i mogą niezwłocznie podejmować działania prewencyjne oraz korzystać z modułu analitycznego bazy.
Dowiedz się więcej o Strefie Managera i narzędziach ProBase 360.