Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Od 28 do 29 sierpnia 2023 roku w Genewie odbyła się 31. sesja Sekcji Branżowej do spraw Standaryzacji Mięsa funkcjonująca w ramach Grupy Roboczej EKG/ONZ do spraw Norm Jakościowych dla Produktów Rolnych. W posiedzeniu udział wzięli przedstawiciele Australii, Brazylii, Francji, Polski, Urugwaju i USA. Sekcja branżowa co roku dokonuje przeglądu istniejących norm. Tym razem przedmiotem prac była norma EKG/ONZ na mięso wołowe - tusze i elementy. Sekcja zdecydowała o rozbudowie części normy dotyczącej oceny jakości mięsa wołowego w zakresie informacji związanych z warunkami oceny wstępnej tusz, technikami oceny, pomiarami standardów jakości mięsa, czy też kompetencjami i kwalifikacjami osób dokonujących oceny tusz.
Świadomość rozwoju e-handlu, skłoniła sekcję branżową do podjęcia prac w kierunku cyfryzacji norm EKG/ONZ. Z inicjatywy Polski zostały podjęte pierwsze działania oraz zrobiona wstępna analiza zagadnienia. Podczas tegorocznej sesji została powołana grupa sprawozdawców pod przewodnictwem Polski, której zadaniem będzie przeprowadzenie pilotażu dla wybranych elementów mięsa wołowego.
Dodatkowo podczas posiedzenia sesji w Genewie odbyło się seminarium na temat kwestii dotyczących zrównoważonego rozwoju w sektorze mięsnym, w tym ocena korzyści oraz wpływu na produkcję zwierzęcą.
Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych koordynuje współpracę polskich ekspertów, zarówno z administracji publicznej, jak i branży przemysłu spożywczego z Grupą Roboczą EKG/ONZ do spraw Norm Jakościowych dla Produktów Rolnych. Pracownicy Inspekcji szczególnie aktywnie uczestniczą w pracach dotyczących standaryzacji świeżych owoców i warzyw oraz różnych gatunków mięsa.
Więcej informacji na temat Sekcji Branżowej do spraw Standaryzacji Mięsa Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ znajdą Państwo na stronie EKG/ONZ oraz w raporcie z sesji, który niebawem zostanie tam opublikowany.
Źródło: IJHARS
Przeczytaj także
Jak powstaje mięso hodowane w laboratorium? Czy jest modyfikowane genetycznie? Jak smakuje i czy jest bezpieczne? Eksperci odpowiadają na te i inne pytania.
Zakład mięsny z Nowej Zelandii i jego właściciele zostali ukarani grzywną w wysokości 84 500 dolarów nowozelandzkich za sprzedaż do sklepów nielegalnych produktów mięsnych.