Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Komercyjny krajobraz żywności opartej na komórkach szybko się rozwija, a różne firmy na całym świecie opracowują różnorodne produkty, a pierwsze kawałki kurczaka oparte na komórkach zostały zatwierdzone w Singapurze od grudnia 2020 r.
W dn. 1-4 listopada br. w Singapurze FAO we współpracy z WHO odbyły się konsultacje eksperckie, których celem było opracowanie dokumentu zawierającego aktualną wiedzę techniczną na temat aspektów bezpieczeństwa żywności w produkcji żywności opartej na komórkach. Jako pierwszy krok inicjatywy konsultacje miały wąski zakres identyfikacji zagrożeń dla bezpieczeństwa żywności, przy jednoczesnym uwzględnieniu innych uzasadnionych kwestii związanych z tym tematem.
Na potrzeby tych konsultacji przygotowywane zostały trzy dokumenty techniczne:
Wcześniej we wrześnie br. w Tel Awiwie w Izraelu odbyło się spotkanie okrągłego stołu zainteresowanych stron zorganizowane przez FAO i Ministerstwo Zdrowia Izraela. Grupa naukowców dyskutowała o zapewnieniu bezpieczeństwa żywności opartej na komórkach. Prelegenci zostali wybrani w ramach otwartego naboru i podzielili się swoimi doświadczeniami w produkcji mięsa komórkowego (wołowego, drobiowego, wieprzowego), ryb i innych owoców morza oraz mleka. Dyskutowano o zapewnieniu aspektów bezpieczeństwa, procesów regulacyjnych i akceptacji produktów przez konsumentów. Wielu uczestników spotkania odwiedziło zakład produkcyjny w Izraelu gdzie mogli zapoznać się z realnym przykładem procesu produkcji żywności opartej na komórkach, a także zaawansowanym sprzętem stosowanym w produkcji.
Technologie żywności oparte na komórkach
Technologie żywności oparte na komórkach pozwalają na produkcję białek zwierzęcych z komórek zwierzęcych lub drobnoustrojów hodowanych in vitro. Technologie te rozwijają się szybko i mogą odegrać rolę w zabezpieczaniu dostępu do białek zwierzęcych dla rosnącej światowej populacji.
Niezbędne są jednak dalsze analizy potrzebne do oceny ich trwałości i wpływu na zdrowie ludzkie i zdrowie środowiskowe. Obecnie istnieje wiele różnych terminologii związanych z technologiami, procesami produkcyjnymi i produktami końcowymi, co może utrudniać jasną komunikację z odbiorcami z różnych środowisk i sektorów. Ponadto terminologia może wpływać zarówno na postrzeganie konsumentów, jak i krajowe ramy regulacyjne, w tym na możliwe wymogi dotyczące etykietowania produktów żywnościowych opartych na komórkach w celu dostarczenia konsumentom informacji dotyczących bezpieczeństwa żywności, alergenów, i odżywianie. Dlatego ważne jest, aby przeanalizować istniejące terminologie dotyczące żywności opartej na komórkach oraz sposoby ich wykorzystania i postrzegania przez różne zainteresowane strony. Przeprowadzono przegląd literatury na temat stosowania terminologii żywności opartej na komórkach, aby posłużyć jako podstawa do zainicjowania globalnej dyskusji na temat możliwej potrzeby wspierania decydentów na całym świecie w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących wyboru terminologii żywności opartej na komórkach, które można wykorzystać w komunikacji lub w odpowiednim prawodawstwie dotyczącym produktów żywnościowych opartych na komórkach.
Raport końcowy z konsultacji eksperckich ma zostać opublikowany przez FAO w I-II-2/2023 r.
Źródło: FAO
Przeczytaj także
Chińskie Ministerstwo Rolnictwa i Obszarów Wiejskich opublikowało właśnie swój oficjalny pięcioletni plan rolny, w którym po raz pierwszy uwzględniono mięso hodowane komórkowo.
Sektor hodowanego komórkowo mięsa ryb i owoców morza już niedługo będzie musiał podjąć decyzje dotyczące nazewnictwa tego produktów, tak by było ono jednocześnie zachęcające i zrozumiałe dla konsumentów.
Izraelska firma Future Meat Technologies Ltd. właśnie otworzyła pierwszy na świecie przemysłowy zakład produkcji mięsa komórkowego, który będzie w stanie wyprodukować 500 kg ‘mięsa’ dziennie. Firma prowadzi rozmowy z amerykańskimi organami nadzoru, aby do końca przyszłego roku rozpocząć sprzedaż swoich produktów w restauracjach.