Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Rosnąca popularność glonów i roślin morskich
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) opublikowały wspólny raport dotyczący ryzyka związanego ze spożyciem glonów i roślin wodnych. W przeciągu ostatnich 10 lat hodowla alg zwiększyła się o 50%, a według prognoz wartość światowego rynku glonów przeznaczonych do konsumpcji zwiększy się z 15,01 miliarda dolarów w 2021 r. do 24,92 miliarda w 2028 r. Biorąc pod uwagę rosnącą popularność wodorostów coraz istotniejszego znaczenia nabierają kwestie związane z bezpieczeństwem tego typu żywności.
Cenne z punktu widzenia żywieniowego
Z punktu widzenia żywieniowego wodorosty stanowią dobre źródło białka i witamin, w tym witaminy A, C, E, B1, B2, B6 i B12. Są one również zasobne w liczne składniki mineralne, m.in. żelazo, magnez, potas oraz jod. Autorzy raportu WHO i FAO zwracają jednak uwagę, że pomimo coraz powszechniejszego spożycia wodorostów, nie istnieją obecnie żadne standardy czy wytyczne w zakresie ich bezpieczeństwa dla konsumentów.
Brak przepisów i wytycznych
Jak przeczytać można w opisie raportu, „zwiększona hodowla i wykorzystanie wodorostów mają szansę stać się w najbliższym czasie integralną częścią gospodarki wodnej oraz jednym z filarów zrównoważonego bezpieczeństwa żywnościowego”. WHO wskazuje równocześnie na „zasadniczy brak” przepisów i zaleceń dotyczących zastosowania oraz produkcji żywności na bazie tego surowca.
Ryzyko dla konsumentów?
Na bezpieczeństwo wodorostów może wpływać szereg różnych czynników, w tym ich rodzaj, uwarunkowania fizjologiczne, okres hodowli, generowane w jej tracie odpady czy też metody zbioru i dalszego przetwarzania surowca. Opublikowane do tej pory doniesienia na temat bezpieczeństwa wodorostów wskazują na możliwe zagrożenia chemiczne, mikrobiologiczne i fizyczne związane z ich spożyciem. Wspólny raport WHO i FAO ma stanowić punkt wyjścia dla prac mających na celu uzupełnienie informacji w tym zakresie.
Źródła:
Przeczytaj także
Technologie komórkowej produkcji żywności rozwijają się szybko i mogą odegrać ważną rolę w zabezpieczaniu dostępu do białek zwierzęcych dla rosnącej światowej populacji. Niezbędne są jednak dalsze analizy potrzebne do oceny ich trwałości i wpływu na zdrowie ludzkie i zdrowie środowiskowe. FAO / WHO przeprowadzi konsultacje eksperckie, których celem jest opracowanie dokumentu zawierającego aktualną wiedzę techniczną na temat aspektów bezpieczeństwa takiej żywności.
FAO opublikowała dwie nowe publikacje, które pomogą menedżerom ds. ryzyka w rozwiązaniu problemów związanych z mikrobiologicznym bezpieczeństwem żywności.
Alergie pokarmowe stanowią istotny problem zdrowia publicznego, dla którego wciąż nie znaleziono skutecznego rozwiązania. Wychodząc naprzeciw licznym wyzwaniom w tym obszarze Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wraz z Danone Food Security Center przygotowały wspólnie przegląd aktualnych oraz przyszłych trendów związanych z pojawianiem się nowych alergenów pokarmowych. Publikacja ukazała się w recenzowanym czasopiśmie naukowym Trends in Food Science & Technology.