Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Wyzwanie z punktu widzenia zdrowia publicznego
Alergie pokarmowe stanowią istotny problem zdrowia publicznego, dla którego wciąż nie znaleziono skutecznego rozwiązania. Wychodząc naprzeciw licznym wyzwaniom w tym obszarze Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wraz z Danone Food Security Center przygotowały wspólnie przegląd aktualnych oraz przyszłych trendów związanych z pojawianiem się nowych alergenów pokarmowych. Publikacja ukazała się w recenzowanym czasopiśmie naukowym Trends in Food Science & Technology.
Wzrost globalnej populacji i zmiany nawyków żywieniowych
Z uwagi na stały wzrost globalnej populacji oraz zmieniające się nawyki żywieniowe konsumentów przedsiębiorstwa z branży spożywczej wprowadzają na rynek nowe, alternatywne produkty białkowe. Niestety może się to wiązać z potencjalnym narażeniem na nowe alergeny.
Główna przyczyna alergii u dorosłych
Powszechnie uznaje się, że spożywanie żywności pochodzenia roślinnego stanowi główną przyczynę pojawiania się objawów alergii pokarmowych u osób dorosłych. Z tego powodu autorzy raportu wskazują, że coraz popularniejsze produkty białkowe na bazie surowców takich jak rośliny strączkowe (np. soczewica, ciecierzyca) czy nasiona (np. mak, pestki dyni) powinny być dokładnie badane pod kątem klinicznym – szczególnie w świetle rosnącej liczby przypadków występowania alergii.
Wpływ obróbki technologicznej
Jak podkreślają eksperci FAO i Danone, nowe produkty roślinne często charakteryzują się wysokim stopniem przetworzenia. Obróbka technologiczna może zmieniać potencjał alergizujący wieloskładnikowego wyrobu – zmniejszając go, ale niekiedy również zwiększając. Dlatego nowatorskie techniki przetwórstwa stosowane w produkcji żywności także mogą przyczyniać się do wyższego ryzyka występowania alergii.
Badania to konieczność
Autorzy publikacji podsumowują, że badania dotyczące trendów w spożyciu nowych rodzajów żywności, przede wszystkim alternatywnych źródeł białka, są obecnie koniecznością. A w związku ze wzrostem częstości występowania alergii pokarmowych niezbędna jest równocześnie analiza skuteczności istniejących systemów monitorowania bezpieczeństwa żywności.
Źródła:
Przeczytaj także
57,6% przypadków wycofań żywności w UK w latach 2016-2021 r. było z powodu alergenów. Analiza wskazuje obszary, na których firmy spożywcze muszą skoncentrować swoje wysiłki, by ograniczyć szkody ekonomiczne i reputacyjne spowodowane wycofaniem.
Opublikowano raport pt. Ocena ryzyka alergenów pokarmowych. Część 1 – Przegląd i walidacja listy priorytetowych alergenów Codex Alimentarius poprzez ocenę ryzyka. Jest on podsumowaniem serii spotkań ekspertów Komisji Kodeksu Żywnościowego.
Zidentyfikować, zmierzyć, zminimalizować, kontrolować, wyeliminować: zarządzanie alergenami nie jest łatwe, ale trzeba to zrobić, a wszystko bez przerywania produkcji. Martin Candia z Romer Labs podsumowuje 10 istotnych aspektów zarządzania alergenami pokarmowymi, bez których nie można się obejść.