Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Wzrost o 83%
Wycofania produktów mięsnych oraz drobiu klasy I wzrosły w USA o 83%, a łączna liczba wycofanych artykułów spożywczych zwiększyła się od 2013 r. o 10% – według najnowszego raportu organizacji konsumenckiej U.S. PIRG Education Fund system bezpieczeństwa żywności w Stanach Zjednoczonych wymaga zdecydowanych zmian. Wyniki badań z okresu między 2013 a 2017 r. świadczą o „dramatycznym wzroście” wycofań produktów, w dużej mierze związanych z popularnymi artykułami żywnościowymi, jak krakersy, płatki śniadaniowe dla dzieci czy sałata.
„Wizyta w restauracji może stanowić poważne ryzyko”
„Produkty, które służyć mają odżywieniu naszych organizmów nie mogą stanowić zagrożenia dla zdrowia. Jednak luki w systemie zapewnienia bezpieczeństwa żywności sprawiają, że wizyta w sklepie spożywczym czy restauracji może stanowić poważne ryzyko”, ostrzega Adam Garber z U.S. PIRG. „Możemy ustrzec się przed potencjalnym niebezpieczeństwem – wystarczą odpowiednie środki ostrożności wprowadzone na konkretnych etapach drogi produktu «od pola do stołu»”.
Większa skuteczność systemu czy pogorszenie sytuacji?
Jedną z przyczyn wzrostu liczby wycofanych produktów w USA jest większa skuteczność wykrywania źródeł zakażeń żywności dzięki zastosowaniu metody Sekwencjonowania Całego Genomu (ang. Whole Genome Sequencing, WGS), przyznają autorzy raportu. „Może to częściowo wyjaśniać uzyskane przez nas rezultaty. Jednak niezależnie od tego czy skala problemu bezpieczeństwa żywności zawsze była tak duża i dopiero teraz możemy w pełni ją ocenić, czy też sytuacja w przeciągu ostatnich lat uległa pogorszeniu, obywatele naszego kraju powinni mieć pewność, że kupowana przez nich żywność jest bezpieczna – wolna od zanieczyszczeń i patogenów”, podkreślają eksperci U.S. PIRG.
U.S. PIRG proponuje zmiany
Organizacja zaproponowała następujące zmiany w funkcjonowaniu amerykańskiego systemu bezpieczeństwa żywności:
Bezpieczniejsza żywność dzięki blockchain
U.S. PIRG wspiera również ideę zastosowania w bezpieczeństwie żywności technologii blockchain, która mogłaby znacząco przyspieszyć proces wycofywania niebezpiecznych produktów. Mimo że wprowadzenie zdecentralizowanego systemu operującego w „chmurze” nie jest łatwym zadaniem, autorzy raportu doszli do wniosku, że rosnące oczekiwania konsumentów w zakresie identyfikowalności żywności mogą stanowić siłę napędową dla wdrożenia tej innowacyjnej technologii w przemyśle spożywczym. „Blockchain mógłby pomóc w ograniczeniu występowania na rynku produktów wymagających wycofania dzięki bieżącemu monitorowaniu ewentualnych zanieczyszczeń patogenami. Oznaczałoby to również znaczące obniżenie kosztów zarówno dla przedsiębiorców, jak i konsumentów”, można przeczytać w raporcie.
Źródła:
Przeczytaj także
Komisja Europejska poinformowała, że w związku z niedawnymi wydarzeniami ukazanymi przez jednego z reporterów telewizyjnych wyśle do Polski, jednego z największych eksporterów mięsa wołowego, zespół inspektorów w celu zbadania sytuacji związanej z ubojem chorych zwierząt i dalszą dystrybucją skażonego mięsa...
Ponad jedna trzecia audytów i kontroli organizowanych przez Dyrekcję Generalną ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (DG SANTE) Komisji Europejskiej zajmie się w tym roku bezpieczeństwem żywności. W 2019 roku KE planuje przeprowadzić około 211 audytów i innych kontroli w państwach członkowskich UE oraz krajach spoza regionu...
Mimo ogromu pojedynczych doniesień w prasie i internecie, dostęp do rzetelnej skonsolidowanej informacji wcale nie jest łatwy, brakuje opracowanych i kompleksowych raportów niezbędnych do podejmowania codziennych działań w obszarze jakości i bezpieczeństwa.