Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Wydarzenia globalne i krajowe, takie jak: choroby ludzi i choroby zwierząt; kryzys klimatyczny; niedobór wody; wzrost liczby ludności; konflikty i przymusowe migracje, dobitnie pokazują współzależność i kruchość systemów rolno-spożywczych. Aż 600 mln ludzi co roku zapada na choroby z powodu skażonej żywności, a blisko 420 tys. z nich umiera. Zakłócenia w jednym miejscu mogą szybko odbija się w innych miejscach, powodując niedobory żywności, gwałtowny wzrost cen żywności i ponowne pojawienie się głodu. Niebezpieczna żywność hamuje wzrost gospodarczy, a roczne w krajach o niskich i średnich dochodzie straty w produktywności sięgają 95 mld USD.
FAO jest zaangażowana we wspieranie zmian społecznych i innowacji technologicznych, popartych dowodami naukowymi, aby zapoczątkować erę transformacji systemów rolno-spożywczych, która stawia bezpieczeństwo żywności w centrum uwagi.
Priorytety FAO w zakresie bezpieczeństwa żywności podkreślają znaczenie Codex Alimentarius dla bezpieczeństwa żywności w skali globalnej i podkreślają, że rzeczywiście bezpieczeństwo żywności jest sprawą każdego.
FAO wydało właśnie broszurę opisującą swoje prace nad bezpieczeństwem żywności pt. „Bezpieczna żywność dla wszystkich – prace FAO na temat bezpieczeństwa żywności: nauka, normy i dobre praktyki”.
Łańcuch żywnościowy – uprawa, zbiory, przetwarzanie, pakowanie, transport, dystrybucja, handel, kupowanie, przygotowywanie, konsumpcja i ostatecznie pozbywanie się tego, co konsumujemy – to krucha sekwencja, w której każdy punkt jest obarczony ryzykiem.
W broszurze zawarto informacje o pracach FAO i jej partnerów w zapewnianiu bezpieczeństwa żywności, także w formie interaktywnej. Celem opracowania jest rozwijanie, wdrażanie i rozpowszechnianie najnowszych osiągnięć naukowych; wspierać dobre rządy; ułatwiać zapobieganie i reagowanie na sytuacje kryzysowe związane z bezpieczeństwem żywności; i uważnie obserwować zarówno przyszłe możliwości, jak i ryzyka, które mogą im towarzyszyć. Żywność jest esencją życia. A bezpieczeństwo żywności to sprawa każdego z nas.
Zapoznaj się z opracowaniem FAO - kliknij w poniższe zdjęcie
Przeczytaj także
Raport ma na celu wsparcie producentów wyrobów mleczarskim w ponownym wykorzystaniu wody w procesie produkcyjnym i przetwórstwie mleka.
Naukowcy pogłębili wiedzę na temat dawek alergenów pokarmowych, które mogą powodować reakcje alergiczne.
Technologie komórkowej produkcji żywności rozwijają się szybko i mogą odegrać ważną rolę w zabezpieczaniu dostępu do białek zwierzęcych dla rosnącej światowej populacji. Niezbędne są jednak dalsze analizy potrzebne do oceny ich trwałości i wpływu na zdrowie ludzkie i zdrowie środowiskowe. FAO / WHO przeprowadzi konsultacje eksperckie, których celem jest opracowanie dokumentu zawierającego aktualną wiedzę techniczną na temat aspektów bezpieczeństwa takiej żywności.