Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Ukazał się raport przygotowany przez FAO/WHO, który ma na celu wsparcie producentów wyrobów mleczarskim w ponownym wykorzystaniu wody w procesie produkcyjnym i przetwórstwie mleka.
Raport powstał jako podsumowanie 43. sesji Komisji Kodeksu Żywnościowego, która w 2020 r. zatwierdziła nową pracę pt. „Opracowanie wytycznych dotyczących bezpiecznego stosowania i ponownego wykorzystania wody w produkcji żywności” zaproponowanej przez 51. sesję Komisji Kodeksu ds. Higieny Żywności.
Eksperci FAO/WHO ds. Oceny Ryzyka Mikrobiologicznego (JEMRA) dostarczyli opinii naukowych dotyczących bezpiecznego użytkowania i ponownego wykorzystania wody w sektorze mleczarskim, aby przedstawić jasne i praktyczne wytyczne dotyczące podejść opartych na ryzyku do oceny i zarządzania pozyskiwaniem, wykorzystaniem i ponownym wykorzystaniem wody nadającej się do użytku w sektorze mleczarskim.
Woda w sektorze mleczarskim
Woda jest wykorzystywana w znacznych ilościach do wielu działań w sektorze mleczarskim m.in. do procesów produkcyjnych, czyszczenia i dezynfekcji. Istnieje jednak ogromny potencjał wykorzystania w tym sektorze źródeł wody wielokrotnego użytku. Np. w zakładach przetwórstwa mleka rodzaje wody, które potencjalnie mogą być pozyskiwane w celu ponownego wykorzystania obejmują wodę, która:
Zastosowania wody do ponownego użycia można ogólnie podzielić na nieprzeznaczone do kontaktu z żywnością lub do kontaktu z żywnością. Czy woda ta jest zdatna do użytku w postaci odzyskanej ze źródła w ramach działalności mleczarskiej lub czy jest to określony proces regeneracji jest wymagane, zanim będzie można jej ponownie użyć po dokładnej analizie, aby nie było nadmiernego wpływu na bezpieczeństwo konsumentów.
Należy dostosować projekt operacyjny i kontrolę ponownego wykorzystania wody do szczególnych warunków konkretnego zakładu przetwórstwa mleczarskiego i opierać się na dobrym poziomie zrozumienia i wiedzy fachowej w zakresie następujących aspektów:
Co zawiera raport?
W raporcie szczegółowo opisano takie zagadnienia jak:
Przeczytaj także
Niniejsze sprawozdanie obejmuje środki zapobiegawcze i kontrolne dotyczące produkcji podstawowej i obchodzenia się z nasionami do kiełkowania, produkcji kiełków oraz praktyk higienicznych mających zastosowanie w handlu detalicznym i usługach gastronomicznych.
Firma produkująca żywność i dodatki do żywności przyznała się do zarzutu, że produkowała płatki śniadaniowe w niehigienicznych warunkach. Jeśli przyznanie się do winy zostanie zaakceptowane przez sąd, co ma nastąpić 14 marca 2023 r., grzywna zasądzona w kwocie 19,228 mln USD będzie największą w historii karą w sprawie dotyczącej bezpieczeństwa żywności.
Bakterie kwasu mlekowego są bakteriami mającymi zdolność do przeprowadzania fermentacji mlekowej (fermentacja węglowodanów z wytworzeniem kwasu mlekowego) w warunkach beztlenowych.