Rejestracja - czytelnik

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

Biodegradowalny polimer – początek opakowaniowej rewolucji?

Kategoria: Procesy i Technologie

bioORMOCER

Jedynie połowa z 80 milionów ton plastikowych opakowań wyrzucanych na śmietnik każdego roku podlega recyklingowi, podczas gdy pozostałe zanieczyszczają lasy, jeziora, łąki i oceany. Dr Sabine Amberg-Schwab z Instytutu Badania Krzemianów ISC w Würzburgu, będącego częścią Towarzystwa Fraunhofera, zajmuje się badaniem właściwości specjalnego materiału o nazwie bioORMOCER, z którego wytwarzane są cienkie biodegradowalne tworzywa.

Rewolucja w dziedzinie opakowań

Jak mówi dr Amberg-Schwab, zespół badaczy opracował innowacyjny rodzaj powleczenia po dziesięcioleciach eksperymentów z wykorzystaniem nieorganicznych warstw ORMOCER w foliach do pakowania. Oczywiste było, że następny krok stanowić będzie stworzenie ich organicznej, biodegradowalnej odmiany. „Powinniśmy unikać pakowania produktów zawsze, gdy jest to możliwe. Jednak w realiach życia codziennego nie jest to takie proste, dlatego potrzebujemy prawdziwej rewolucji w tej dziedzinie. Wymaga ona solidnych fundamentów: projektowania biodegradowalnych materiałów, utrzymywania ich w ciągłym obiegu w przemyśle, recyklingu i rezygnacji z niepotrzebnych opakowań”, podkreśla niemiecka badaczka.

Bioplastiki z nową warstwą ochronną

Dr Amberg-Schwab dodaje, że przyjazne środowisku materiały na bazie polilaktydów celulozowych lub mieszanek skrobiowych są dostępne na rynku już od dawna, jednak do tej pory ich zastosowanie było ograniczone. Nie były wykorzystywane na szeroką skalę, ponieważ łatwo przepuszczają wilgoć, tlen, dwutlenek węgla oraz dodatki smakowe. Nie gwarantują również odpowiedniej trwałości produktów – dlatego zespół niemieckich naukowców postanowił usprawnić właściwości tych plastików poprzez dodatek biodegradowalnych warstw wyściełających bioORMOCER. „Zapewniają one wystarczającą ochronę przed przenikaniem wilgoci, gazów i substancji obcych do wnętrza opakowania – zależy nam, żeby stały się one konkurencyjne na rynku i były w przyszłości powszechnie dostępne”, zaznacza dr Amberg-Schwab.

„Obiecujące perspektywy”

Jako że konwencjonalne opakowania są tanie, przystępne i pod wieloma względami wygodne w użyciu, nowy materiał nie może w tej chwili rywalizować z nimi ceną. „Mimo to jestem optymistycznie nastawiona. Opracowaliśmy podstawy wytwarzania biopolimeru i poszukujemy firm, które będą zainteresowane jego wykorzystaniem. Perspektywy są naprawdę obiecujące – uczestniczymy aktualnie w 12-miesięcznym projekcie będącym częścią Konkursu Materiałów Odnawialnych, w ramach którego otrzymaliśmy nagrodę dla «Najlepszej Innowacji Wśród Plastików». Dzięki tej inicjatywie jesteśmy w kontakcie z wieloma przedsiębiorstwami zainteresowanymi rozwojem przyjaznych dla środowiska materiałów opakowaniowych”, mówi dr Amberg-Schwab. Nowy biopolimer znajduje się obecnie w fazie testów i dalszej optymalizacji.

Źródła:

Autor: Wojciech Grodzicki

Przeczytaj także

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn