Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Żywność świeża, o krótkim terminie przydatności do spożycia, stanowi szczególnie kłopotliwy produkt pod kątem analitycznym. Klasycznie stosowane metody oznaczeń parametrów odżywczych i bezpieczeństwa z reguły są czasochłonne, i opóźniają moment zwolnienia produktu na rynek. Odpowiedzią na ten problem jest zastosowanie metod analityki spektralnej, która w ostatnich latach jest coraz silniej rozwijana w obszarze zastosowań w analityce żywności.
Jedną z najtańszych technik spektralnych jest spektroskopia w zakresie ultrafioletu i światła widzialnego. Technika ta pozwala na analizę obecności związków zawierających wiązania wielokrotne, ale także pozwala badać składowe barwne produktów. Taka analiza barwy pozwala na wykrywanie niekorzystnych zmian organoleptycznych, ale także na detekcję rozkładu antocyjanów i karotenoidów, oraz badanie procesu degradacji tłuszczów. Technika ta jest tania i łatwa do stosowania, a w połączeniu z odpowiednimi technikami obrazowania i obróbki graficznej wspieranej komputerowo pozwala na detekcję nawet punktowych zmian w wyrobie.
Technika, która zyskuje coraz większą popularność w analityce żywności jest analiza w podczerwieni – w szczególności w tzw. bliskiej podczerwieni. Opiera się ona na obrazowaniu charakterystycznych wibracji cząsteczek składowych. W przypadku bliskiej podczerwieni, technika ta pozwala na autentykację wyrobów poprzez porównanie z uśrednionym zestawem widm zweryfikowanych produktów, zaś w przypadku analizy składników – na wykrywaniu obecności specyficznych dla cząsteczek substancji korzystnych i niekorzystnych sygnałów. Zaletą tej metody jest czas – analiza próbki mięsa surowego pod kątem wartości odżywczej za pomocą widm w bliskiej podczerwieni zajmuje kilka minut, podczas gdy analizy klasyczne trwają 2-3 dni. Ponadto, analityka w bliskiej podczerwieni jest metodą nieniszczącą, co oznacza, ze w przypadku wątpliwości co do wyniku ta sama próbka może być wykorzystana do analiz klasycznych.
Inne techniki analityczne – NMR, spektroskopia Ramana czy spektrometria masowa – poza specyficznymi przypadkami są póki co w powijakach, i dopiero wkraczają w świat laboratoriów analitycznych. Niewątpliwie jednak fakt, iż są to szybkie, tanie i zautomatyzowane analizy będzie powodował, że coraz większa ilość firm będzie stosować je powszechnie do analizy nietrwałych wyrobów.
V Kongres Bezpieczeństwa Żywności
Metody analityki spektralnej zostaną omówione podczas V Kongresu Bezpieczeństwa Żywności 6 listopada, w Warszawie przez ekspertów z firmy JARS Sp. z o.o.
Zapisy oraz pełen harmonogram dostępne na stronie: http://foodcongress.org/
Przeczytaj także
Definicja Food Fraud (zafałszowanie żywności) to rozmyślne i celowe zastępowanie, niewłaściwe etykietowanie, zafałszowanie lub podrabianie żywności, surowców, składników lub opakowań wprowadzanych na rynek w celu uzyskania korzyści ekonomicznych. Ten aspekt jest obecnie szeroko dyskutowany w środowisku producentów żywności. Standard IFS wskazuje stworzenie...
Jednym z problematycznych etapów w przypadku produktów świeżych – mięs, warzyw i innych – jest proces analityczny, który ze względu na krótki okres przydatności wyrobów do spożycia musi być maksymalnie skompaktowany w czasie. Istotne w tym wypadku jest zastosowanie jak najmniej czasochłonnych i jak najdokładniejszych technik analitycznych...
Problem oszustw to nie jest już tylko teoria lub formalne wymogi prawne i standardy jakości, to coraz częściej codzienne wyzwanie producentów żywności, ich ryzyko i straty finansowe oraz wizerunkowe. Co prawda oszustwo żywnościowe jako działalność przestępcza, znana jest od wieków, a pierwsza książka opisująca to zagadnienie została opublikowana w 1820...