Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Proces analityczny
Jednym z problematycznych etapów w przypadku produktów świeżych – mięs, warzyw i innych – jest proces analityczny, który ze względu na krótki okres przydatności wyrobów do spożycia musi być maksymalnie skompaktowany w czasie. Istotne w tym wypadku jest zastosowanie jak najmniej czasochłonnych i jak najdokładniejszych technik analitycznych, często wspomaganych przez odpowiednia automatyzację, tak, by produkt mógł zostać zwolniony do sprzedaży w jak najkrótszym czasie. Niezbędne jest też odpowiednie zaplanowanie procesu poboru, przyjęcia i wstępnej obróbki próbek, ograniczające straty czasowe – ale także, ze względu na wrażliwość produktów świeżych, minimalizujące niekorzystne zmiany parametrów. Dlatego tez do analiz wyrobów tego typu często stosuje się najnowsze i najbardziej zaawansowane techniki analityczne.
V Kongres Bezpieczeństwa Żywności
Już 6 listopada 2018 r. podczas V Kongresu Bezpieczeństwa Żywności organizowanego w Centrum Konferencyjnym Polin w Warszawie, dr inż.Bartłomiej Koźniewski wygłosi prelekcję dotyczącą problematyki badań laboratoryjnych.
W ramach prezentacji omówione zostaną pokrótce najnowsze rozwiązania pozwalające na automatyzację przygotowania próby i klasycznych oznaczeń parametrów fizykochemicznych żywności świeżej. Osobno omówione zostanie zastosowanie technik spektralnych do analityki żywnościowej, w szczególności skupiając się na analizie w bliskiej podczerwieni jako rozwiązaniu, które maksymalnie skraca czas analizy wyrobu, jednocześnie pozwalając na określenie szerokiej puli parametrów, a także na określenie autentyczności produktu, co w świetle afer związanych z fałszerstwami żywności jest istotnym aspektem prac analitycznych w każdym laboratorium.
Zapisy oraz pełen harmonogram dostępne na stronie: http://foodcongress.org/
Przeczytaj także
Obowiązek identyfikowalności (z ang. traceability) w łańcuchu dostaw nie jest nowością, szczególnie dla takich branż jak: żywność, kosmetyki czy farmaceutyki. Jednak firmy sektora FMCG nie zawsze radzą sobie ze spełnieniem tego wymogu. Często, w sytuacji, gdy należy wycofać określoną partię produktów z rynku, ponieważ okazała się partią o stwierdzonej negatywnej jakości zdrowotnej...
Problem oszustw to nie jest już tylko teoria lub formalne wymogi prawne i standardy jakości, to coraz częściej codzienne wyzwanie producentów żywności, ich ryzyko i straty finansowe oraz wizerunkowe. Co prawda oszustwo żywnościowe jako działalność przestępcza, znana jest od wieków, a pierwsza książka opisująca to zagadnienie została opublikowana w 1820...