Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Wegetariańskie trendy
Moda na diety bezmięsne w przeciągu ostatnich lat stale rośnie, a liczba wegan, wegetarian i fleksitarian od 2016 r. zwiększa się w błyskawicznym tempie. Według raportu Mintela w pierwszym półroczu 2017 r. 28% konsumentów ograniczyło spożycie mięsa. Jednocześnie przemysł spożywczy stara się wyjść naprzeciw nowym trendom, upatrując w nich źródła dodatkowych dochodów. Rentowność bezmięsnego biznesu potwierdzają statystyki – zgodnie z danymi Nielsena w ubiegłym roku wartość sprzedaży roślinnych alternatyw dla produktów zwierzęcych wzrosła o 20% do 3,3 miliardów dolarów (12,4 miliarda złotych). Jest to bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę, że wzrost wartości sprzedaży całego sektora spożywczego wyniósł zaledwie 2%.
Dynamiczny wzrost sprzedaży
Wyjątkowo szybko rozwijającą się kategorią są roślinne zamienniki produktów mlecznych – w ich przypadku wzrost wyniósł 50%, a mleko roślinne stanowi już 15% całego rynku mleka. Warto zaznaczyć, że w tym samym czasie sprzedaż mleka krowiego spadła o 6%. Szczególnie dynamiczny rozwój odnotowano w sektorze roślinnych alternatyw dla sera (43% wzrost), bezmlecznych jogurtów (55% wzrost) oraz śmietanki (131% wzrost). O 24% wzrosła również sprzedaż roślinnych zamienników mięsa, osiągając wartość 670 milionów dolarów (2,5 miliarda złotych).
Żywieniowy „mainstream”
„Produkty te nie są już nabywane wyłącznie przez niszowych konsumentów z kręgów wegetariańskich”, mówi Michele Simon, dyrektor generalny Stowarzyszenia Producentów Żywności Roślinnej (PBFA), organizacji zrzeszającej wiodące firmy z sektora produktów bezmięsnych. „Stają się one spożywczym «mainstreamem»”. Wiele sławnych osobistości ze świata biznesu zwróciło uwagę na rewolucję w sektorze żywności roślinnej, którą napędzają trendy związane z dbaniem o zdrowie, troską o środowisko naturalne i dobrobyt zwierząt. Richard Branson, Bill Gates, Li Ka-shing czy Sergey Brin to tylko niektórzy z najbogatszych ludzi na świecie, którzy postanowili zainwestować w produkujące bezmięsną żywność start-upy.
Bezmięsny burger Nestlé
Również giganci branży spożywczej zaczynają interesować się wegetariańskim nurtem. Nestlé planuje zadebiutować w tym sektorze rynku roślinnym burgerem na bazie soi i pszenicy. „Incredible Burger” ma pojawić się w sprzedaży już na wiosnę. Bezmięsne produkty przykuły uwagę szwajcarskiego koncernu po tym, jak przejął on w ubiegłym roku firmę Sweet Earth, oferującą roślinne alternatywy tradycyjnych wyrobów. „Jednym ze strategicznych priorytetów Nestlé jest zbudowanie atrakcyjnego portfolio wegetariańskich i fleksitariańskich produktów, będących odpowiedzią na oczekiwania konsumentów”, stwierdził w oświadczeniu prezes amerykańskiego oddziału przedsiębiorstwa, Paul Grimwood.
Rosnąca konkurencja
Jednak nie tylko Nestlé planuje pomnożyć swoje zyski na rynku żywności roślinnej – inne firmy również chcą skorzystać na najnowszych konsumenckich trendach. Impossible Foods oraz Beyond Foods to dwa start-upy, które z pewnością stanowić będą konkurencję dla nowej propozycji Nestlé – do tej pory obie firmy odniosły duże sukcesy po wprowadzeniu na rynek swoich bezmięsnych burgerów. Wraz ze wzrostem konkurencji w sektorze i coraz większą popularnością wegetariańskich nurtów, konsumenci mogą spodziewać się w najbliższej przyszłości znacznie szerszej oferty roślinnych zamienników tradycyjnych produktów pochodzenia zwierzęcego.
Źródła:
Przeczytaj także
Brytyjscy naukowcy odkryli, że zawartość witamin w niektórych roślinach może zostać zmodyfikowana w taki sposób, by zapobiegać potencjalnym deficytom w dietach bezmięsnych. Kobalamina, znana jako witamina B12, jest niezbędnym składnikiem odżywczym, jednak rośliny nie potrzebują tej substancji i nie wytwarzają jej, co powoduje, że weganie i wegetarianie narażeni są na jej niedobory. Zespół prof. Martina Warrena...
W we wrześniu 2018 r. Unilever wypuścił na rynek dwie nowe wegańskie wersje lodów Magnum: Magnum Vegan Classic oraz Magnum Vegan Almond. Obydwa produkty uzyskały aprobatę organizacji European Vegetarian Union (EVU) i są dostępne w sprzedaży w wielopakach oraz opakowaniach jednostkowych w supermarketach początkowo na terenie Szwecji i Finlandii. Nowe lody produkowane będą z wykorzystaniem białka grochu oraz polewy z gorzkiej czekolady...
Jakość żywota wegetarianina w ostatnich latach znacząco się poprawiła. Czasy, gdy jedyną opcją w sklepie były gumowate kotlety sojowe, a w restauracji prosząc o danie bezmięsne otrzymywał same ziemniaki z surówką i ewentualnie z jajkiem...