Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Prawie 90% plastiku i 70% szkła w USA trafia na wysypiska śmieci, niezależnie od odpowiednio prowadzonego systemu recyklingu. Od niedawna amerykańska firma produkująca napoje plant-based dostępne pod marką So Good So You rozpoczęła ich rozlew w butelki BtrBtl™ (wymawiane jako „better bottle”).
Przy produkcji butelki BtrBtl wykorzystuje się zastrzeżony dodatek, który umożliwia biodegradację tworzywa sztucznego bez pozostawiania mikroplastików w przyspieszonym tempie. Butelka BtrBtl nadaje się do recyklingu, ale jeśli zostanie umieszczona na wysypisku, ulegnie biodegradacji w ponad 3o procentach już na przestrzeni pierwszego roku. Butelka ostatecznie zamienia się w wodę, glebę i gaz, a cały proces rozkładu trwa kilka lat, w porównaniu z wiekami, jak ma to miejsce w przypadku zwykłej butelki PET. Przyspieszona biodegradacja oparta na testach ASTM D5526-94 pokazujących, że poddany obróbce PET używany do produkcji butelek BtrBtl™ ulega biodegradacji od 31,7 do 37,0% po 391 dniach w aktywnych warunkach na wysypisku w porównaniu z 2 procentową biodegradacją nieobrobionego PET.
Wiemy, że przed dokonaniem się znaczących zmian w zepsutym systemie gospodarowania odpadami jest jeszcze długa droga. Dzięki BtrBtl znaleźliśmy lepszy sposób pakowania naszych napojów i nie możemy się doczekać przyszłości, w której wszystkie firmy będą wprowadzać znaczące zmiany - powiedział Eric Hall , współzałożyciel i dyrektor generalny So Good So You.
Przeczytaj także
Ustawa zakazująca stosowania po 31 grudnia 2022 r. per- i polifluoroalkilowych substancji znanych jako PFAS, które są grupą chemikaliów wytworzonych przez człowieka (PFOA, PFOS, GenX) stosowanych w opakowaniach do żywności została zatwierdzona przez stan Nowy Jork. Europa czeka na wyniki konsultacji społecznych dot. opinii EFSA.
Liderzy branży opakowań do żywności szukają sposobów na odejście od tworzyw sztucznych, które szkodzą środowisku. Biologiczny recykling PET pozwala uzyskać produkt niemalże tej samej jakości co pierwotny PET.
Jedynie połowa z 80 milionów ton plastikowych opakowań wyrzucanych na śmietnik każdego roku podlega recyklingowi, podczas gdy pozostałe zanieczyszczają lasy, jeziora, łąki i oceany. Dr Sabine Amberg-Schwab z Instytutu Badania Krzemianów ISC w Würzburgu, będącego częścią Towarzystwa Fraunhofera, zajmuje się badaniem właściwości specjalnego...