Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Niższe ceny w maju
Według danych GUS w maju 2018 r. przeciętna cena skupu mleka w Polsce wyniosła 129,20 zł netto za 100 litrów i była o 1,8% niższa od notowanej w maju 2017 r. Oznacza to, że maj był pierwszym miesiącem od września 2016 r. kiedy cena skupu w relacji rocznej była niższa niż przed rokiem. Warto jednak zauważyć, że w relacji do średniej z maja z ostatnich pięciu lat, cena uzyskiwana w tym roku była o 5,9% wyższa. W ujęciu rocznym najgłębszy spadek cen odnotowano w przypadku województwa pomorskiego (o 6,7%) i łódzkiego (o 4,2%). Nieznacznie, bo o 0,5%, niższe ceny skupu uzyskiwano w woj. podlaskim i mazowieckim. Wyższy niż przed rokiem poziom cen charakteryzowało się jedynie woj. małopolskie (o 2,3%).
Mniejsza różnica między Polską a UE
Najwyższy poziom cen za zbywane do mleczarni mleko uzyskiwali rolnicy w województwie podlaskim, gdzie ceny były przeciętnie o 6,8% wyższe od średniej w kraju. Producenci z województwa warmińsko-mazurskiego za mleko otrzymywali natomiast o 4,4% więcej niż średnia cena w Polsce. W maju bieżącego roku najniższymi cenami charakteryzowało się natomiast województwo łódzkie, gdzie mleczarnie płaciły o 10,5% mniej, niż średnio w kraju. Ceny w woj. świętokrzyskim były o 7,0% niższe od przeciętnych. Warto zauważyć, że według danych Komisja Europejskiej (KE), w kwietniu br. średnia cena skupu mleka w Unii Europejskiej była o 1,7% niższa od notowanej w kwietniu 2017 r., podczas gdy w Polsce cena wyrażona w euro była o 4,2% wyższa. Tym samym różnica pomiędzy ceną w Polsce a średnią ceną w UE zmniejszyła się z 7,9% do 2,0%. Co również istotne, u pozostałych największych producentów mleka w UE ceny skupu w kwietniu 2018 r. były niższe od notowanych przed rokiem.
Spowolnienie wzrostu w UE
Według danych KE w kwietniu 2018 r. do mleczarni w UE dostarczono o 1,2% więcej mleka niż w kwietniu 2017 r. Roczna dynamika wzrostu była zatem niższa od obserwowanej w I kw. 2018 r., kiedy to wzrost w relacji rocznej wyniósł 2,1%. W przypadku największych producentów mleka na szczególną uwagę zasługują Włochy, gdzie w kwietniu br., w relacji rocznej, dostawy mleka były o 6,0% większe. Silny wzrost skupu mleka odnotowano również w Niemczech – o 3,5% (r/r), podczas gdy we Francji dostawy mleka były o 0,8% mniejsze. W Polsce natomiast, według danych GUS, w maju br. skupiono o 3,5% więcej mleka niż przed rokiem. Oznacza to, że w Polsce dynamika wzrostu przyspieszyła, gdyż w pierwszych czterech miesiącach 2018 r. wyniosła ona 3,0% (r/r).
Przeczytaj także
Międzynarodowa Sieć Porównywania Gospodarstw – Mleczarska Sieć Badawcza (IFCN Dairy Network) w opublikowanym raporcie przedstawiła prognozy dla światowego rynku mleka na najbliższe 13 lat. Według analityków IFCN, w latach 2018-2030 światowa produkcja mleka o standardowych parametrach (ECM) wzrośnie o 304 mln t (o 35%) do 1168 mln t.
Według danych Komisji Europejskiej, w pierwszym kwartale 2018 r., w relacji do analogicznego okresu przed rokiem, dostawy mleka w Unii Europejskiej zwiększyły się o 2,3%. Największy wzrost produkcji mleka, serów i śmietany odnotowano w Polsce.
Wartość eksportu produktów mleczarskich z Polski wyniosła 482 mln euro i była o 0,4% większa niż w analogicznym okresie przed rokiem. Wartość sprzedaży do krajów UE zwiększyła się o 3,9% do 366 mln euro, podczas gdy na rynki krajów trzecich zmniejszyła się o 9,3% do 116 mln euro.