Rejestracja - czytelnik

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

Ceny zbóż w 2019 roku oraz prognozy na kolejne miesiące

Kategoria: Biznes i Wydarzenia

Jak kształtował się skup pszenicy w 2019r.?

Według publikowanych w cyklu tygodniowym danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w ubiegłym roku pszenica konsumpcyjna skupowana była przeciętnie po 755 zł/t, czyli o ponad 2% drożej niż w 2018 r. Przy czym, w I półroczu ceny przekroczyły 818 zł/t i były o 20% wyższe w relacji rocznej, zaś w II półroczu wyniosły już 692 zł/t i były o 13% niższe r/r. Niewielkie spadki zaczęły się jeszcze w lutym 2019 r., pod wpływem informacji o nadchodzących rekordowo wysokich światowych zbiorach pszenicy. Tempo obniżek cen wyraźnie przyspieszyło w czasie żniw w lipcu, natomiast sierpień – październik przyniosły ich stabilizację. Pod koniec roku pszenica ponownie zaczęła nieznacznie drożeć, m.in. w wyniku korekty globalnej produkcji tego zboża ( obniżenie prognoz dla Australii i Argentyny).

Podobne tendencje widoczne były w przypadku pozostałych zbóż

Przy czym w I półroczu 2019 r. żyto, jęczmień, owies i pszenżyto były o ponad 20% droższe wobec I półrocza 2018 r. (w odniesieniu do owsa podwyżki sięgały nawet 44% w relacji rocznej), zaś w II półroczu o 13-15% tańsze.

Prognozy na 2020 rok

Początek 2020 r. nie przyniósł dużych zmian na rynku. Jak podaje Sparks Polska, w pierwszym tygodniu stycznia cena pszenicy konsumpcyjnej o zawartości białka 12,5% kształtowała się na poziomie 690-750 zł/t, czyli zbliżonym do notowanego pod koniec roku. W kolejnych tygodniach możliwe są niewielkie podwyżki, niemniej obecnie brak jest czynników, które wskazywałyby na większe zmiany cen. Wsparciem może być obniżenie podaży ziarna w Rosji i dobre wyniki eksportu (szczególnie drogą morską) z Polski. Z drugiej strony, coraz większy wpływ na rynek będą miały informacje dotyczące zbiorów zbóż w sezonie 2020/21. Pierwsze szacunki wskazują na wzrost zasiewów pszenicy ozimej w Rosji i na Ukrainie, ale spadek w UE (o 2%). W Polsce, według ocen ekspertów GUS, areał jest zbliżony do notowanego rok wcześniej.

Źródło: www.agronomist.pl

 

Wybierz obszar: Przemysł piekarski

Autor: BNP Paribas

BNP Paribas

Marta Skrzypczyk
dyrektor biura analiz makroekonomicznych sektora agro
Rynek zbóż i oleistych

Przeczytaj także

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn