Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Tortilla funkcjonalna
Jorge Reyes Esperanza, naukowiec z Wydziału Farmacji Uniwersytetu Autonomicznego Stanu Morelos w Meksyku (UAEM), opracował specjalną metodę wzbogacania tortilli kukurydzianej i chleba w mikroorganizmy probiotyczne, które pomagają zwalczać zaparcia. Spożywanie tych funkcjonalnych produktów zmniejsza dolegliwości żołądkowo-jelitowe, a w niektórych przypadkach również stan zapalny jamy brzusznej oraz łagodzi symptomy zapalenia błony śluzowej żołądka i zapalenia jelita grubego.
Inspiracja suplementem
Meksykański badacz wyjaśnił w wywiadzie dla Agencji Informacyjnej Narodowej Rady Nauki i Technologii (Conacyt), że wszystko zaczęło się od wyizolowania i zidentyfikowania 40 szczepów drobnoustrojów, które mogą być wykorzystywane w celu polepszenia trawienia, zwiększenia odporności i poprawy ogólnego samopoczucia konsumentów,. „Zaprojektowaliśmy specjalny suplement diety, Bio L6, który pomaga złagodzić symptomy zapalenia żołądka, zapalenia jelita grubego oraz przeciwdziała zaparciom. Produkt ten jest spożywany przez pacjentów chorych na nowotwór, którzy przechodzą chemio- lub radioterapię”.
4 wybrane szczepy
Zauważono, że u osób leczonych na raka nowy suplement zmniejsza typowe w terapii nowotworowej dolegliwości, takie jak nudności, wymioty i biegunki. „Wyizolowaliśmy i przeanalizowaliśmy liczne szczepy mikroorganizmów, aż ostatecznie wybraliśmy cztery z nich. W fazie eksperymentalnej przeprowadziliśmy doświadczenia laboratoryjne i opracowaliśmy recepturę, który posłużyła do przygotowania pierwszych prototypów nowej żywności”, opowiadał meksykański badacz.
Pierwsze próby w piekarni
„Pierwsze próby poza laboratorium miały miejsce w komercyjnej piekarni – do surowego ciasta na tortillę dodaliśmy probiotyki, a po pieczeniu potwierdziliśmy, że w gotowym produkcie obecne były żywy kultury bakterii”, mówił naukowiec z UAEM. Wyniki badań potwierdziły ponadto, że dodatek probiotycznych szczepów drobnoustrojów nie wpłynął na właściwości fizyczne i organoleptyczne przygotowanych tortilli – tekstura, smak, kolor i inne cechy produktów pozostały niezmienione.
Plany komercjalizacji
Reyes Esperanza wyjaśnił, że po 3-4 dniach spożywania tortilli bądź chleba z dodatkiem probiotyków zmniejszają się zaparcia, a także symptomy zapalenia żołądka i jelita grubego. W niektórych przypadkach odnotowano również złagodzenie stanu zapalnego jamy brzusznej. Badacz zapowiedział, że następnym krokiem jest znalezienie partnerów w branży spożywczej, którzy będą skłonni wprowadzić nowe produkty na rynek.
Źródło:
Przeczytaj także
Zespół badawczy, w składzie którego znalazła się grupa naukowców z Uniwersytetu w Oslo w Norwegii oraz jeden badacz z Uniwersytetu Monash w Australii, przeprowadził szereg badań...
Według najnowszej meta-analizy przeprowadzonej przez naukowców z Uniwesytetu Illinois, konsumpcja soi może prowadzić do zmniejszenia ryzyka raka prostaty...
Naukowcy z Uniwersytetu w Grenadzie (UGR), we współpracy z hiszpańską firmą Puratos, zbadali jaki wpływ na poczucie sytości ma pieczywo wzbogacone w rozpuszczalny błonnik, białko i suszone owoce. W porównaniu ze zwykłym chlebem...