Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Przemysł spożywczy robi ogromne postępy w kierunku żywności hodowanej komórkowo. Coca Cola Israel nie chce przegapić tego trendu i podjęła współpracę z firmą Biomilk w zakresie badań i rozwoju w celu przyspieszenia wejścia na rynek produktów opartych na mleku komórkowym. Central Bottling Company (Coca Cola Israel) zainwestuje 2 mln USD w zamian za przydział akcji Biomilk.
Jedną z marek Coca Coli jest Tara Dairy, za pośrednictwem której będą wprowadzane na rynek fermentowane produkty mleczne, które mają powstać w ramach tej umowy.
Jak powstaje mleko hodowane komórkowo?
Mleko hodowlane to mleko wyprodukowane w laboratorium z próbki komórek białkowych z mleka krowiego, w sposób podobny do mięsa hodowlanego. Komórki białkowe są replikowane w laboratorium, co oszczędza krowom cierpienie związane z ciągłą produkcją mleka (ciągłe ciąże i oddzielenie od cieląt) i oszczędza środowisku ogromne ilości energii potrzebnej do hodowli bydła dla przemysłu mleczarskiego i mięsnego.
Źródło: https://en.globes.co.il/en/article-coca-cola-israel-investing-in-cultured-milk-co-biomilk-1001377797
https://nocamels.com/2021/07/coca-cola-israel-biomilk-central-bottling-agreement/
Przeczytaj także
Prognozuje się, że do 2028 r. globalny rynek mięsa hodowlanego osiągnie 352,4 mln USD. Rosnąca świadomość w zakresie dobrostanu zwierząt, rosnący popyt na produkty mięsne, potrzeba większego bezpieczeństwa żywności i rosnący dochód rozporządzalny to tylko niektóre z czynników stymulujących wzrost rynku.
Izraelska firma Future Meat Technologies Ltd. właśnie otworzyła pierwszy na świecie przemysłowy zakład produkcji mięsa komórkowego, który będzie w stanie wyprodukować 500 kg ‘mięsa’ dziennie. Firma prowadzi rozmowy z amerykańskimi organami nadzoru, aby do końca przyszłego roku rozpocząć sprzedaż swoich produktów w restauracjach.
W 2020 r. globalni liderzy mleczarstwa koncertowali swoją uwagę na rynku azjatyckim. Poszukiwali rozwiązań w zakresie alternatyw dla mleka jak również kładli coraz większą atencję na aspekty zrównoważonej produkcji i ograniczenia wpływu produkcji mleka na środowisko.