Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa na świecie, globalny wzrost gospodarczy ulega spowolnieniu. To z kolei wpływa na zmniejszenie dochodu rozporządzalnego gospodarstw domowych, czego konsekwencją, w perspektywie średniookresowej, będzie spadek konsumpcji mięsa czerwonego na świecie.
Największy spadek w światowej konsumpcji wieprzowiny
Spadek ten w największym stopniu będzie dotyczył spożycia mięsa wieprzowego. Według prognoz USDA, w 2020 r. światowa konsumpcja wieprzowiny wyniesie około 93,4 mln t, czyli o 7,4% mniej r/r, m.in. ze względu na zmniejszenie zamówień ze strony food service. W przypadku wołowiny, spadek ten (według USDA) będzie niewielki. Jej globalna konsumpcja w 2020 r. prognozowana jest na około 59,6 mln t (w ekwiwalencie tuszy), czyli jedynie o 0,1% mniej w relacji rocznej. Naszym zdaniem jednak obniżka może być większa, biorąc pod uwagę znacznie ograniczony ruch w restauracjach, hotelach i innych lokalach gastronomicznych, czyli miejscach, gdzie realizowana jest znaczna część konsumpcji tego gatunku mięsa. W przypadku drobiu spodziewany jest wzrost spożycia o 1,4%, z poziomu 97,1 mln t w 2019 r. do 98,5 mln t w br.
Ukierunkowanie konsumentów na tańsze źródła białka zwierzęcego
Konsumenci na całym świecie będą zmieniać nawyki żywieniowe i przestawiać się na tańsze źródła białka zwierzęcego. W obliczu zawirowań ekonomicznych, popyt na mięso drobiowe, w porównaniu z mięsem czerwonym, będzie bardziej stabilny. Wynika to między innymi z faktu, że mięso drobiowe jest relatywnie tanim źródłem białka zwierzęcego. Dodatkowo jest ono powszechnie akceptowane kulturowo i religijnie na całym świecie.
Zmniejszenie światowej produkcji i handlu wołowiną
Według USDA, światowa produkcja wołowiny w 2020 r. nieznacznie, bo o 0,2% zmniejszy się r/r i wyniesie 61,5 mln t. Spowodowane jest to m. in. przebudową stada w Australii, co w większości rekompensowane jest przez wzrost produkcji w Brazylii, Chinach i Ameryce Północnej. Produkcja unijna prognozowana jest na 7,8 mln t, czyli o 1,3% mniej r/r. Ze względu na negatywne skutki ekonomiczne COVID-19, oczekuje się, że światowy handel wołowiną zmniejszy się o 2% r/r i wyniesie 10,7 mln t. Z UE zostanie wyeksportowane 0,32 mln t wołowiny, czyli o 3% mniej r/r.
Spadek globalnej produkcji wieprzowiny
Oczekuje się, że globalna produkcja wieprzowiny w br. wyniesie 94,3 mln t, czyli o 7,5% mniej r/r, co głównie wynika z dalszego, silnego zmniejszenia produkcji w Chinach. Odbudowa zdziesiątkowanego przez ASF pogłowia trzody chlewnej w Chinach przebiega powoli, a dodatkowo proces ten utrudniały problemy z COVID-19 w tym kraju. W związku z tym produkcja wieprzowiny prognozowana jest na 34 mln t, czyli o 20% mniej r/r. Spadek ten częściowo będzie rekompensowany przez wzrost produkcji w Brazylii, USA i UE27+UK.
Wzrost światowej produkcji drobiu i nieznaczny spadek w handlu
W 2020 r. światowa produkcja mięsa drobiowego wyniesie 100,5 mln t, czyli o 1,5% więcej niż przed rokiem, gdyż wzrost produkcji w Chinach, Brazylii i USA z nadwyżką zrekompensuje spadki w UE27+UK, Indiach, Tajlandii i Turcji. Globalny handel mięsem drobiowym zmniejszy się o 1,5% do 11,7 mln t. W przypadku UE oczekuje się zmniejszenia produkcji o 4% do 11,95 mln t, a w przypadku eksportu, o 6% r/r do 1,45 mln t.
Źródło: agronomist.pl
Przeczytaj także
Ograniczenia eksportowe, związane z ptasią grypą, a także rozprzestrzenianiem się koronawirusa, powodują nadpodaż mięsa drobiowego na rynku krajowym, co skutkuje spadkiem cen skupu.
Koronawirus negatywnie wpływa na funkcjonowanie całej branży mięsnej, poprzez przerwy w łańcuchach dostaw, problemy z pracownikami, a także utrudnienia w międzynarodowej logistyce.
W połowie lutego 2020 r., według danych MRiRW, indory skupowano średnio po 5,69 PLN/kg, czyli o 0,3% więcej niż przed rokiem, ale o 1% mniej niż przed miesiącem. Oznacza to, że od początku roku ceny skupu indorów obniżyły się o 3,7%.