Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W 2019 r. przeciętne ceny skupu żywca indyczego utrzymywały się na relatywnie wysokim poziomie. Od drugiej połowy grudnia 2019 r. obserwujemy tendencję spadkową.
Od początku roku ceny skupu maleją
Jak wynika z danych MRiRW, w pierwszym tygodniu 2020 r. przeciętna cena skupu indorów wyniosła 5,91 PLN/kg i była o 2,4% wyższa w relacji rocznej. W połowie lutego br. indory skupowano średnio po 5,69 PLN/kg, czyli o 0,3% drożej niż przed rokiem, ale o 1% taniej niż przed miesiącem. Oznacza to, że od początku roku ceny skupu indorów obniżyły się o 3,7%.
Spadek cen na rynku indyków wynika między innymi ze wzrostu produkcji indyków w Polsce oraz grypy ptaków.
Polska jest największym producentem mięsa indyczego w UE. Według wstępnych danych Eurostat, w okresie pierwszych 11 miesięcy 2019 r. wielkość ubojów indyków w Polsce wyniosła blisko 353 tys. t, czyli o 1,6% więcej r/r. Biorąc pod uwagę liczbę ubitych ptaków – 36,3 mln sztuk - ten wzrost był nieco większy i wyniósł 2,1% w ujęciu rocznym.
Poprawa opłacalności chowu indyków zachęcała producentów do zwiększenia skali produkcji. Według danych GUS, wylęgi piskląt indyczych w okresie I-X 2019 r. wyniosły 26,96 mln sztuk, czyli o 11% więcej niż przed rokiem.
Wyniki handlowe uległy poprawie
Jak wynika z danych Eurostat, w okresie pierwszych 11 miesięcy 2019 r. z Polski wyeksportowano 194,3 tys. t mięsa indyczego, co oznacza wzrost o 9% r/r. Większość, bo 85% wolumenu eksportu, trafiło na rynek unijny. Warto jednak zaznaczyć, że to eksport pozaunijny rozwijał się dynamicznie. Poza Wspólnotę sprzedano 29,4 tys. t tych produktów, czyli aż o 25,1% więcej niż przed rokiem.
Dynamiczny rozwój eksportu poza Unię Europejską
Rozwój eksportu poza UE napędzany był przez imponujący, bo blisko dziesięciokrotny (+982%), wzrost wolumenu wywozu produktów indyczych do Chin. Tym samym, Państwo Środka wskoczyło z 33 na 10 pozycję na liście importerów.
Proces zdobywania rynku chińskiego był długotrwały i wymagał spełnienia przez polskie przedsiębiorstwa restrykcyjnych warunków. Niestety w wyniku pojawienia się w Polsce ptasiej grypy sprzedaż na ten rynek została wstrzymana. Chiny są jednym z krajów, które nie uznają regionalizacji, w związku z tym zakaz ten obejmuje obszar całego kraju.
Odbiorcy mięsa indyczego z Polski
Wśród krajów UE, największym odbiorcą mięsa indyczego z Polski były Niemcy, gdzie wyeksportowano 59,1 tys. t, czyli o niespełna 1% mniej r/r. Drugim, pod względem wielkości zakupów, importerem tych produktów była Hiszpania, która zakupiła 18,2 tys. t, czyli aż o 25% więcej niż przed rokiem.
Prognozy
Oczekujemy, że w związku z ograniczeniami eksportowymi, będącymi konsekwencją ptasiej grypy, w kolejnych miesiącach wyniki handlowe mogą pogorszyć się. Taka sytuacja będzie oddziaływać w kierunku spadku cen skupu.
Źródło: agronomist.pl
Przeczytaj także
Jak wynika z danych MRiRW, w okresie I-XI 2019 r. z Polski wyeksportowano 202,9 tys. t jaj spożywczych, czyli o 6% więcej niż przed rokiem. Poprawa wyników handlowych ma swoje odzwierciedlenie w cenach jaj.
ASF w Chinach nadal główną przyczyna utrzymywania się wysokich cen skupu trzody chlewnej.
Przedsiębiorstwo nie podjęło wystarczających środków w celu wycofania z rynku wieprzowiny. Ponadto przetwórca mięsa poprosił swoich klientów o zignorowanie instrukcji NVWA...