Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Sytuacja epidemiologiczna w Polsce i UE związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w dużym stopniu determinuje obecną sytuację na rynku drobiu.
Sytuacja popytowa wraca do normy po masowym gromadzeniu zapasów
Jak wynika z danych MRiRW, w ostatnim tygodniu marca 2020 r. przeciętne ceny skupu kurcząt brojlerów w Polsce wyniosły 3,32 PLN/kg, czyli o 4,3% mniej niż przed tygodniem, o 2% mniej niż przed miesiącem i o 4,3% mniej niż przed rokiem. W ciągu ostatnich trzech tygodni ceny skupu drobiu ulegały silnym wahaniom, z dnia na dzień. Bezpośrednio po ogłoszeniu przez rząd informacji o zamknięciu szkół, restauracji i innych punktów gastronomicznych, konsumenci znacznie zwiększyli swoje zakupy w sklepach, co spowodowało silny wzrost cen, w ciągu zaledwie kilku dni. Obecnie, pomimo trwających obostrzeń, sytuacja popytowa wraca do normy, a ceny skupu uległy obniżce.
Przyczyny spadku cen
Spadek cen wynika m. in. z silnego ograniczenia dystrybucji mięsa drobiowego przez HoReCę, a także problemów związanych z eksportem. Polska jest największym producentem mięsa drobiowego w UE i drugim, unijnym eksporterem. Jak wynika z danych GUS w 2019 r. produkcja mięsa drobiowego (w zakładach zatrudniających powyżej 50 pracowników) wyniosła 2799 tys. t, czyli o 2% więcej niż przed rokiem, z czego (za KRD-IG) aż 56% trafiło na rynki zagraniczne.
Ograniczenia w eksporcie produktów drobiowych
Sytuacja związana z koronawirusem na całym świecie powoduje spowolnienie w handlu zagranicznym. Ograniczenia w przemieszczaniu się osób, a także zamknięcie szkół i lokali gastronomicznych dotyczą większości krajów, które są głównymi odbiorcami mięsa drobiowego z Polski (Niemcy, Wielka Brytania, Holandia). W związku z problemami eksportowymi, większa ilość produktów drobiowych pozostaje na rynku krajowym, co skutkuje obniżką cen.
Ptasia grypa
Nie można zapominać również, że od początku br. branża drobiarska boryka się z ograniczeniami w eksporcie, będącymi konsekwencją wystąpienia w Polsce grypy ptaków. Jak wynika z danych MRiRW w styczniu 2020 r. z Polski wyeksportowano 119 tys. t nieprzetworzonego mięsa i podrobów drobiowych, czyli o 4% mniej niż przed rokiem. Spadek ten wynikał głównie ze zmniejszenia wolumenu eksportu poza UE, ale również do takich krajów UE, jak: Francja (-6% r/r), Słowacja (-17%), czy też Belgia (-6%). Warto jednak zaznaczyć, że jednocześnie w ujęciu wartościowym w styczniu br. odnotowano ponad 3-procentowy wzrost sprzedaży zagranicznej.
Jak wynika z danych GIW, do 6.04.2020 r. łącznie zanotowano 32 ognisk wirusa grypy ptaków w stadach hodowlanych. Ostatnie ognisko zostało potwierdzone 31.03.2020 r., w związku z tym, biorąc pod uwagę procedurę odzyskiwania przez Polskę statusu kraju wolnego od tej choroby, można oczekiwać, że w ciągu najbliższych miesięcy eksport do wielu krajów pozaunijnych (m. in. do Chin, RPA) nie zostanie wznowiony.
Prognozy relatywnie niskich cen drobiu
W związku z ograniczeniami w eksporcie (w wyniku zarówno grypy ptaków, jak i koronawirusa) oraz czasową nadwyżką podaży żywca drobiowego na rynku krajowym, można spodziewać się, że w najbliższych tygodniach ceny skupu kurcząt brojlerów utrzymają się na relatywnie niskim poziomie. Niemniej, biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój sytuacji epidemiologicznej i rynkowej, wszelkie prognozy cen obarczone dużą niepewnością.
Źródło: agronomist.pl
Przeczytaj także
Koronawirus negatywnie wpływa na funkcjonowanie całej branży mięsnej, poprzez przerwy w łańcuchach dostaw, problemy z pracownikami, a także utrudnienia w międzynarodowej logistyce.
W połowie lutego 2020 r., według danych MRiRW, indory skupowano średnio po 5,69 PLN/kg, czyli o 0,3% więcej niż przed rokiem, ale o 1% mniej niż przed miesiącem. Oznacza to, że od początku roku ceny skupu indorów obniżyły się o 3,7%.
Jak wynika z danych MRiRW, w okresie I-XI 2019 r. z Polski wyeksportowano 202,9 tys. t jaj spożywczych, czyli o 6% więcej niż przed rokiem. Poprawa wyników handlowych ma swoje odzwierciedlenie w cenach jaj.