Rejestracja - czytelnik

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

Cynk może chronić przewód pokarmowy przed wysoką temperaturą

Kategoria: Składniki Żywności

Negatywne skutki zmian klimatu

Zespół naukowców z Grenady w Hiszpanii opublikował wyniki doświadczeń in vitro, z których wynika, że cynk może chronić komórki jelita przed stresem termicznym. Rezultaty te otwierają nowe perspektywy w zakresie badań dotyczących wpływu zmian klimatycznych na układ pokarmowy zwierząt i ludzi, który charakteryzuje się wysoką wrażliwością na wysoką temperaturę.

Stres oksydacyjny i stan zapalny w jelitach

Rosnące temperatury w skali globalnej mogą przyczynić się do rozwoju problemów trawiennych, ponieważ jelita są szczególnie wrażliwe na ciepło. Nadmierna temperatura powoduje zwiększoną przepuszczalność bariery jelitowej, stres oksydacyjny w komórkach przewodu pokarmowego i stan zapalny. Hiszpańscy badacze postanowili więc zweryfikować hipotezę, zgodnie z którą składniki żywności o właściwościach przeciwutleniających, takie jak cynk, mogą przeciwdziałać uszkodzeniom jelit spowodowanym ekspozycją na ciepło

Zaburzenia trawienia i wchłaniania

Wyniki badań potwierdziły, że wysoka temperatura wpływa negatywnie na przewód pokarmowy, nasilając przepuszczalność bariery komórkowej i stres oksydacyjny. Może to skutkować zaburzeniami trawiennymi, a także problemami z prawidłowym wchłanianiem składników odżywczych. Jak się jednak okazało, cynk wykazuje w tym kontekście działanie ochronne.

Doświadczenia na liniach komórkowych

Badacze przeprowadzili doświadczenia na liniach komórek jelitowych pochodzenia ludzkiego, z których część odżywiana była w standardowy sposób, u części natomiast wprowadzono dodatkowo suplementację cynkiem. Następnie hodowle komórkowe poddawane były działaniu różnych temperatur – 37 stopni, co odzwierciedla prawidłowe warunki panujące wewnątrz organizmu człowieka, oraz 41 i 42 stopni, co odpowiada niewielkiemu stresowi cieplnemu.

Ochronny potencjał cynku

Wyniki eksperymentów pokazały, że dodatek cynku zmniejszył wydzielanie enzymu dehydrogenazy mleczanowej, który stanowi marker uszkodzeń błony komórkowej. Suplementacja tym składnikiem mineralnym obniżyła również poziom wolnych rodników i zwiększyła aktywność enzymów antyoksydacyjnych. Ponadto cynk częściowo ograniczył utratę integralności przez komórki nabłonka jelitowego wywołaną stresem termicznym. Mimo że badania przeprowadzono w ściśle kontrolowanych warunkach laboratoryjnych z wykorzystaniem technik in vitro, wskazują one na potencjalne korzyści z suplementacji cynkiem w kontekście przeciwdziałania negatywnym skutkom podwyższonej temperatury.

Źródła:

 

  1. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1756464621002188
  2. https://fundaciondescubre.es/noticias/confirman-la-capacidad-regenerativa-del-zinc-en-celulas-intestinales-humanas/?fbclid=IwAR2gKqN0Q6cPvAy6i4q6O9dWt8QNXaLWHopzd9uwGTQTjv1pMzTK_Pgvrbk

Wybierz obszar: Dieta i zdrowie Dodatki i składniki

Autor: Wojciech Grodzicki

Przeczytaj także

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn