Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Międzynarodowy zespół naukowców przeprowadził badanie, w którym przeanalizowano czy stosowanie diety atlantyckiej wiążę się z niższą umieralnością w różnych krajach europejskich – w Hiszpanii, w Czechach, w Wielkiej Brytanii oraz w Polsce.
Tradycyjna dieta z północy Hiszpanii i Portugalii
Dieta atlantycka to sposób żywienia charakterystyczny dla północnych regionów Hiszpanii i Portugalii. Obfituje ona w produkty takie jak ryby i owoce morza, mięso, wyroby mleczne, warzywa, nasiona roślin strączkowych, ziemniaki, a także pełnoziarniste pieczywo na bazie żyta, kukurydzy i pszenicy. Posiłki często spożywane są w formie zup i wywarów, a nierzadko towarzyszy im kieliszek wina.
Niższe ryzyko zgonu
Badanie oparte zostało na danych pochodzących od 36 tys. uczestników z 4 kohort europejskich (ENRICA w Hiszpanii, Whitehall II w Wielkiej Brytanii oraz HAPIEE w Czechach i w Polsce), które zbierano na przestrzeni ponad 13 lat. Uzyskane przez naukowców wyniki wskazują, że osoby odżywiające się w sposób najbardziej zbliżony do diety atlantyckiej mają o 15% niższe ryzyko zgonu w porównaniu z osobami, które odżywiają się odmiennie.
Największe efekty wśród Polaków
Główne efekty diety atlantyckiej odnotowane przez badaczy to obniżenie ryzyka zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych (o 19%) oraz z powodu nowotworów (o 8%). Jak podkreślają autorzy, zaskakujący okazał się fakt, że krajem, w którym zaobserwowano największe korzyści, nie była wcale Hiszpania, lecz Polska.
Przełożenie na rekomendacje żywieniowe?
Rezultaty opublikowane przez międzynarodowy zespół, w połączeniu z wynikami wcześniejszych badań, wskazują na możliwość opracowania zaleceń żywieniowych opartych o tradycyjny sposób żywienia mieszkańców północnych regionów Hiszpanii i Portugalii. Niewykluczone, że mogłyby one znaleźć zastosowanie również w innych krajach Europy, w tym w Polsce.
Źródła:
Przeczytaj także
Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wraz ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) opublikowały wspólny dokument opisujący czym powinna charakteryzować się dieta, którą uznać można za zdrową.
Naukowcy z Hiszpanii przeprowadzili pionierskie badanie, które rzuca nowe światło na związek między dietą śródziemnomorską i mikrobiotą jelitową a niealkoholowym stłuszczeniem wątroby.
W dniach 19 i 20 kwietnia odbyło się wydarzenie pt. Jak jeść by zdrowo żyć – czy każda dieta jest dla Ciebie? W poniższym artykule przedstawiamy nagrania z obu dni wydarzenia.