Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wraz ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) opublikowały wspólny dokument opisujący czym powinna charakteryzować się dieta, którą uznać można za zdrową.
Dieta skrojona na miarę
Odpowiedni sposób żywienia przyczynia się do utrzymania zdrowia, wzrostu i rozwoju organizmu, wspiera aktywny styl życia, zapobiega niedoborom, chroni przed chorobami, ogranicza ryzyko zatruć pokarmowych i pozwala zachować szeroko pojęty dobrostan. Jego dokładny kształt zależny jest jednak od indywidualnych cech każdego człowieka, osobistych preferencji, kontekstu kulturowego, dostępu do konkretnych rodzajów produktów oraz tradycji kulinarnych. Fundamenty zdrowej diety są jednak uniwersalne i to na nich właśnie skupili się eksperci FAO/WHO.
Cztery filary według ekspertów
W swoim wspólnym stanowisku, zatytułowanym „What are healthy diets? Joint statement by the Food and Agriculture Organization of the United Nations and the World Health Organization”, specjaliści przedstawili cztery podstawowe zasady zbilansowanego sposobu żywienia, które opierają się na rekomendacjach i standardach wypracowanych przez obydwie organizacje. Według FAO/WHO zdrowa dieta powinna być:
„Różne sposoby żywienia mogą być uznane za zdrowe”
Jak podsumowują autorzy dokumentu, „różne sposoby żywienia mogą być uznane za zdrowe, pod warunkiem, że spełniają opisane powyżej cztery podstawowe założenia i opierają się na bezpiecznych produktach. Rekomendowany kształt zdrowej diety znaleźć można w zaleceniach żywieniowych poszczególnych krajów, które uwzględniają dowody naukowe oraz lokalne uwarunkowania, określając wytyczne w zakresie łączenia grup pokarmów, ich proporcji, a często również częstości spożycia”.
Źródła:
Przeczytaj także
Raport podkreśla, że przekształcenie systemów żywnościowych w bardziej zrównoważone wymaga współpracy na wielu poziomach, od rolników po konsumentów, a także od organów regulacyjnych po naukowców.
Raport przedstawia kompleksowy przegląd aktualnej wiedzy na temat spożycia ryb, dostarczając cennych informacji zarówno na temat korzyści, jak i potencjalnych zagrożeń zdrowotnych.
Raport dotyczy takich kwestii jak m.in. elementy oceny ryzyka pochodnych z alergenów priorytetowych oraz proces oceny ryzyka dla nieoznaczonych priorytetowych pochodnych alergenów