Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Suplementacja kwasem foliowym niesie ze sobą szereg korzyści zdrowotnych, jednak naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Chin zwracają uwagę, że nadmierna podaż tego składnika może być niebezpieczna.
Wzbogacanie żywności
Od dawna wiadomo, że regularna suplementacja kwasem foliowym przez kobiety w ciąży i w wieku prokreacyjnym znacząco obniża ryzyko wrodzonych wad płodu, w tym wad cewy nerwowej takich jak rozszczep kręgosłupa. Aby zapobiegać niedoborom tej witaminy w ponad 80 krajach na całym świecie wprowadzono programy obowiązkowego wzbogacania żywności w kwas foliowy.
Mutacje DNA
„Brakuje jednak badań dotyczących potencjalnie szkodliwego wpływu nadmiernego spożycia kwasu foliowego na ludzki organizm”, podkreśla prof. Richard H. Finnell z amerykańskiego Baylor College of Medicine, który wraz z zespołem opublikował niedawno w czasopiśmie Cell Discovery pracę dotykającą tego istotnego tematu. Prof. Finell i jego współpracownicy przeprowadzili doświadczenie na modelu zwierzęcym, w którym badali czy suplementacja kwasem foliowym wpływa na mutacje DNA i inne procesy związane z materiałem genetycznym, takie jak metylacja, która może determinować ekspresję genów wewnątrz komórek.
Trzy różne diety
Badanym zwierzętom podawano diety o różnej zawartości kwasu foliowego: niskiej, średniej i wysokiej. „W grupie o niskim spożyciu odnotowaliśmy 2-krotny wzrost częstotliwości występowania mutacji, a w grupie o wysokim spożyciu wzrost 1,8-krotny w porównaniu z grupą o średnim spożyciu”, mówi prof. Finell. Naukowcy odkryli, że w przypadku diety bogatej w kwas foliowy geny uczestniczące w naprawie DNA uległy znacznej hipermetylacji – ograniczeniu ekspresji – co sugeruje, że nadmierna suplementacja tą witaminą może zaburzać naturalne procesy odpowiedzialne za regenerację materiału genetycznego.
Wskazany umiar
„Skutki diety wysoko i niskofolianowej muszą zostać potwierdzone w przyszłych badaniach z udziałem ludzi”, zaznacza prof. Finell. „Uzyskane przez nas rezultaty wskazują, że dawka suplementowanego kwasu foliowego powinna mieścić się w optymalnym przedziale. Mamy tu do czynienia z tzw. «zasadą Złotowłosej» – zbyt mała lub zbyt duża ilość rzeczy co do zasady pozytywnej (w naszym przypadku kwasu foliowego) może być dla nas niekorzystna”, podsumowuje badacz.
Źródła:
Przeczytaj także
Badania międzynarodowego zespołu naukowców sugerują, że wysokie spożycie sukralozy zmniejsza odpowiedź immunologiczną organizmu.
W USA przebadano 57 suplementów diety dla sportowców, zakupionych online i zawierających jeden z wybranych związków roślinnych o rzekomych właściwościach zwiększających wydajność. Stwierdzono błędną deklaracje składu w przypadku 89% przebadanych próbek.
Zgodnie z prawodawstwem unijnym, państwa członkowskie UE mogą domagać się od podmiotów wprowadzających na rynek suplementy diety powiadomienia o tym właściwego organu. Z możliwości wprowadzenia takiego obowiązku skorzystała zdecydowana większość krajów unijnych