Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Wyniki badań naukowych wskazują, że dieta o niskiej zawartości skrobi i sacharozy może działać korzystnie w terapii zespołu jelita drażliwego.
Obniżenie jakości życia
Zespół jelita drażliwego (IBS) jest schorzeniem, które dotyka blisko 20% populacji. Wśród jego głównych objawów wymienić można ból brzucha i zaburzenia rytmu wypróżnień. Mimo że nie jest to choroba śmiertelna, znacząco obniża ona jakość życia pacjentów. Co więcej, brakuje obecnie skutecznych metod leczenia IBS.
Mniej skrobi i sacharozy?
Dostępne dane naukowe wskazują, że u osób cierpiących na tzw. biegunkową postać IBS ulgę przynieść może dieta o obniżonej zawartości sacharozy i skrobi, ponieważ w przebiegu schorzenia zaburzeniu ulega trawienie obydwu tych składników. Zespół naukowców z kilku ośrodków naukowych w Hiszpanii postanowił przeprowadzić badanie pilotażowe, by zweryfikować tę obiecującą hipotezę.
Złagodzenie objawów po czterech tygodniach
W trwającym cztery tygodnie doświadczeniu udział wzięły 34 osoby. Pod koniec badania u 85% z nich stwierdzono złagodzenie objawów, o czym świadczył ponad 50-punktowy spadek wyników na skali natężenia symptomów IBS, która rutynowo stosowana jest do oceny dotkliwości tej choroby. Szczególnej poprawie uległa jakość życia pacjentów. Co istotne, pozytywne zmiany udało się utrzymać przez okres dwóch miesięcy od zakończenia interwencji.
Inspiracja do dalszych badań
Autorzy badania mają nadzieję, że uzyskane przez nich rezultaty zainspirują innych naukowców do kolejnych doświadczeń, które pozwolą porównać dietę niskoskrobiową i niskosacharozową z innymi rodzajami leczenia żywieniowego stosowanymi w terapii IBS.
Źródła:
Przeczytaj także
Naukowcy z Norwegii przeprowadzili badania, z których wynika, że surowe ryby i owoce morza znajdujące się w sushi mogą być źródłem patogennych bakterii.
Badania brytyjskich naukowców sugerują, że przekąski mogą być korzystne dla zdrowia, jeśli mają wysoką wartość żywieniową i spożywane są o odpowiedniej porze.
Nowe badania laboratoryjne dowodzą, że produkty wysokobiałkowe moją skutecznie przeciwdziałać nieświeżemu oddechowi.