Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Decyzją Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z dnia 28 marca 2018 r. (znak DIH-1/22/2018) utrzymano w mocy decyzję organu I instancji w zakresie wymierzenia przedsiębiorcy kary pieniężnej w wysokości 700 zł (słownie: siedemset złotych) z tytułu naruszenia obowiązków wynikających z przepisów o uwidacznianiu cen.
Treść decyzji
W ramach kontroli Inspekcji Handlowej, u przedsiębiorcy sprawdzono prawidłowość informowania o cenach znajdujących się w ofercie handlowej wybranych 179 rodzajów produktów - m.in. miodów, przypraw, soków, olejów, kosmetyków. Stwierdzono, iż brak było cen jednostkowych, co, w ocenie organu pierwszej instancji, stanowiło naruszenie wymagań art. 4 ust. 1 ustawy o informowaniu o cenach oraz § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Rozwoju w sprawie uwidaczniania cen towarów i usług. Produkty te oznaczone były jedynie cenami umieszczonymi w sposób bezpośredni na poszczególnych egzemplarzach lub na ich pojedynczych opakowaniach.
Wobec powyższego, organ po stwierdzeniu faktu naruszenia obowiązku, o którym mowa w art. 4 ustawy o informowaniu o cenach, mógł jedynie wydać decyzję administracyjną, na podstawie, której nakłada karę pieniężną w przewidzianej w tej ustawie wysokości. Mając więc na uwadze charakter odpowiedzialności administracyjnej, bez znaczenia pozostają okoliczności, w wyniku których strona dopuściła się nieprawidłowości czy działania naprawcze podjęte w efekcie ustaleń kontroli, gdyż karę wymierza się za samo naruszenie prawa.
Przeczytaj także
W dniu 28 lutego br. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał decyzję utrzymującą w mocy decyzję Inspekcji Handlowej (znak DIH-1/17/2018) w zakresie wymierzenia kary pieniężnej przedsiębiorcy, tytułem niewłaściwej...
16 kwietnia br. Komisja Europejska opublikowała Wytyczne w sprawie stosowania jako paszy żywności, która nie jest już przeznaczona do spożycia przez ludzi(2018/C 133/02). Celem wytycznych jest ułatwienie stosowania jako paszy...
2 maja 2018 r. weszło w życie rozporządzenie delegowane Komisji nr 2018/561 z dnia 29 stycznia 2018 r. zmieniające rozporządzenie delegowane nr 2016/127 w odniesieniu do wymagań dotyczących zawartości białka w preparatach do dalszego żywienia niemowląt.