Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Według danych Pont-Info w 2020 r. przychody firm zajmujących się przetwórstwem owocowo – warzywnym i zatrudniających co najmniej 10 osób wzrosły o prawie 2% do 20,76 mld PLN. W 2020 r. do skupu trafiło więcej owoców i warzyw niż przed rokiem i dlatego wyprodukowano z nich więcej przetworów owocowych i warzywnych. Jednocześnie ze względu na sezonowy charakter skupu surowca i cykliczną sprzedaż w pierwszej połowie roku produktów wytworzonych z surowca zakupionego jeszcze w poprzednim roku kalendarzowym, należy pamiętać że w 2019 r. mieliśmy do czynienia z znacznie mniejszymi ilościami przerobionych owoców i warzyw.
Koszty działalności branży przetwórstwa owocowo – warzywnego w 2020 r. zwiększyły się w mniejszym stopniu niż przychody
Koszty działalności branży przetwórstwa owocowo – warzywnego w 2020 r. zwiększyły się o 1,24%, a przychody wzrosły o 1,7%. Przychody branży produkcji soków z owoców i warzyw zmniejszyły się o 2,6% do 6,2 mld PLN, a koszty spadły tylko o 1,7% r/r. Najbardziej wzrosły przychody dla sektora obejmującego pozostałe przetwarzanie i konserwowanie owoców i warzyw, obejmującego mrożonki, susze czy wyroby typu dżemy, konfitury lub marynaty warzywne i przetwory pomidorowe. Przychody dla tej branży wzrosły prawie o 14% w 2020 r., a koszty o 12,5%.Za to przychody firm zajmujących się przetwórstwem ziemniaków, w związku z wystąpieniem pandemii COVID-19 i znacznym ograniczeniem funkcjonowania branży gastronomicznej, zmniejszyły się w największym stopniu, bo o 30% do 2,29 mld PLN. W takim samy stopniu, bo o ok. 30% obniżyły się im koszty. Czynniki te wpłynęły na spadek udziału całego sektora przetwórstwa owocowo - warzywnego w przychodach branży spożywczej z 8,6% do 8,5% w 2020 r.
W konsekwencji zysk operacyjny przedsiębiorstw przetwórstwa owocowo-warzywnego poprawił się o 11%, przy czym dla producentów soków wzrósł o 3%, a dla producentów przetworów z ziemniaków tylko o 0,23%. Jednocześnie współczynnik płynności dla branży przetwórstwa owocowo-warzywnego pozostał na bezpiecznym poziomie 1,62, wobec 1,54 w roku poprzednim (1,66 dla producentów soków i 2,10 dla przetwórców ziemniaków).
W 2020 r wzrósł eksport z Polski przetworów z owoców i warzyw, a spadł przetworów z ziemniaków
W branży produkcji soków z owoców i warzyw w 2020 r udział eksportu bezpośrednio z firm w przychodach zwiększył się o prawie 3 p. p., a o 21 p.p. obniżyły się zakupy z importu. W firmach zajmujących się przetwórstwem ziemniaków, w tym czasie, udział eksportu w przychodach zmniejszył się o prawie 23 p.p., a aż o 75 p.p. spadł również import.
Koniunktura w przetwórstwie owoców i warzyw przełożyła się na zdecydowany, bo ponad 22% spadek inwestycji, do poziomu 0,8 mld zł. W branży przetwórstwa soków w 2020 r. inwestycje ograniczono o około 25%, a w pozostałym przetwórstwie i konserwowaniu owoców i warzyw o ponad 6%. Jednocześnie zakłady zajmujące się przetwarzaniem i konserwowaniem ziemniaków, zmniejszyły swoje inwestycje w 2020 r. w ujęciu wartościowym o ponad 70%. Dla porównania wartość nakładów inwestycyjnych w całym sektorze produkcji artykułów spożywczych w 2020 r. spadła o 0,5%.
Źródło: www.agronomist.pl
Przeczytaj także
Marzec przyniósł znaczny wzrost po stronie produkcji sprzedanej przemysłu spożywczego. Dynamika roczna wyniosła +10,5% w przypadku artykułów spożywczych oraz +7,2% w przypadku napojów. Popyt na żywność był wspierany przez przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Jednak warto podkreślić, że ww. dynamiki r/r zostały osiągnięte w warunkach wysokiej bazy z marca roku poprzedniego.
Zespół naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis, odkrył naturalny niebieski barwnik - błękit cyjan. Uzyskali go z czerwonej kapusty i będzie on alternatywą syntetycznych niebieskich barwników spożywczych, takich jak szeroko stosowany FD&C Blue No. 1.
Roślinne alternatywy dla żywności pochodzenia zwierzęcego są jednym z najszybciej rosnących segmentów branży spożywczej w ostatnich latach. Według danych NielsenIQ, jego roczna wartość w sierpniu 2020 r. wyniosła 441 mln zł, odnotowując roczny wzrost o 25%.