Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Food Enzyme Intake Model (FEIM) to narzędzie do szacowania przewlekłego narażenia na enzymy spożywcze stosowane w procesach spożywczych. Opracowano je zgodnie z metodologią zalecaną w Oświadczeniu Panelu CEF w sprawie oceny narażenia na enzymy spożywcze i na podstawie zbiorczych statystyk dotyczących spożycia żywności zebranych z państw członkowskich (przechowywanych w EFSA Comprehensive European Food Consumption Database). Dane żywieniowe z Wielkiej Brytanii zostały uwzględnione w FEIM, gdy Wielka Brytania była członkiem Unii Europejskiej.
FEIM obejmuje kalkulatory specyficzne dla procesu, takie jak FEIM-baking lub FEIM-brewing, które pozwalają oszacować narażenie z diety na enzymy spożywcze wykorzystywane w poszczególnych procesach produkcji żywności. Wyniki narażenia są podawane na poziomie średnim i wysokim dla różnych grup populacji (np. niemowląt, małych dzieci, dorosłych itp.) w różnych krajach.
Dostęp do FEIM można uzyskać za pośrednictwem EFSA Knowledge Junction. Będzie on aktualizowany corocznie w miarę generowania i przyjmowania kolejnych kalkulatorów specyficznych dla procesu przez panel CEF. Każda wersja korzysta z najnowszych danych o zużyciu z kompleksowej bazy danych.
Jak to działa?
Wszystkie szczegóły techniczne dotyczące FEIM można znaleźć w załączniku B do Oświadczenia w sprawie oceny narażenia na enzymy spożywcze.
FAIM może być stosowany przez wnioskodawców, osoby oceniające ryzyko i osoby zarządzające ryzykiem do szacowania narażenia na nowe dodatki do żywności lub już dopuszczone dodatki do żywności, dla których proponuje się nowe zastosowanie. Wyniki narażenia podano dla różnych grup populacji (np. niemowląt, małych dzieci, dorosłych itp.) oraz dla różnych krajów.
Wprowadź poziomy występowania ocenianego dodatku do żywności dla odpowiednich kategorii żywności.
Możesz użyć:
Wszystkie wartości należy wpisać w mg/kg żywności.
Aby korzystać z narzędzia, musisz się zarejestrować. Wyślij e-mail na adres servicedesk@efsa.europa.eu ze swoim imieniem, nazwiskiem, adresem e-mail i przynależnością.
Źródło: EFSA
Przeczytaj także
Zmniejszenie ilości patogenów w mleku/colostrum poprzez metodę HPP stosowaną w przemyśle jest niższe niż to, które osiąga się dzięki wymaganej obecnie prawne pasteryzacji termicznej.
Wg opinii naukowej EFSA spożycie kcal, tłuszczów nasyconych, sodu i dodanych/wolnych cukrów w Europie jest zbyt wysokie, a spożycie błonnika pokarmowego i potasu jest jednak zbyt niskie w większości populacji dorosłych w Europie, więc ich zmiany ich poziomów przyczyniłoby się do poprawy stanu zdrowia Europejczyków.
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności EFSA opracował narzędzie informacyjne do wizualizacji raportu o pestycydach z 2017 r., które zawiera dane zebrane na temat stosowania pestycydów w różnych grupach żywności w Europie.