Pozytywna opinia EFSA dla metody utrwalania HPP, jednak dla produktów mlecznych lepsza jest pasteryzacja
Przetwarzanie wysokociśnieniowe (HPP) to nietermiczna metoda obróbki, w której w celu inaktywacji drobnoustrojów żywność jest poddawana ciśnieniu izostatycznemu (P) 400-600 MPa z typowymi czasami przetrzymania (t) od 1,5 do 6 min. Główne czynniki, które wpływają na skuteczność tej metody utrwalania żywności (log10 redukcji mikroorganizmów wegetatywnych) w przypadku stosowania jej do środków spożywczych, dzielimy na: wewnętrzne (np. aktywność wody i pH), zewnętrzne (P i t) oraz związane z mikroorganizmami (rodzaj, jednostka taksonomiczna, szczep i stan fizjologiczny).
HPP jednak nie dla produktów mlecznych
EFSA w swojej opinii stwierdziła, że HPP w żywności nie spowoduje żadnych dodatkowych zagrożeń mikrobiologicznych lub chemicznych dla bezpieczeństwa żywności w porównaniu do innych rutynowo stosowanych metod obróbki (np. pasteryzacji).
Jednak zmniejszenie ilości patogenów w mleku/colostrum poprzez metodę HPP stosowaną w przemyśle jest niższe niż to, które osiąga się dzięki wymaganej obecnie prawne pasteryzacji termicznej. Można jednak określić minimalne wymagania HPP (kombinacje P/t), aby osiągnąć konkretne zmniejszenie log10 dla odpowiednich zagrożeń w oparciu o kryteria wydajności (PC) zaproponowanych przez międzynarodowe agencje normalizacyjne (redukcja o 5-8 log10). Najbardziej rygorystyczne warunki HPP stosowane w przemyśle (600 MPa, 6 min) pozwoliłyby osiągnąć wyżej wymienione PC, z wyjątkiem Staphylococcus aureus.
Fosfataza alkaliczna (ALP), endogenny enzym mleka, który jest powszechnie stosowany do weryfikacji odpowiedniej pasteryzacji termicznej mleka krowiego, jest stosunkowo odporna na ciśnienie i jej zastosowanie byłoby ograniczone do roli wskaźnika nadmiernego przetworzenia.
Bieżące dane nie są wystarczająco wiarygodne, aby poprzeć propozycję odpowiedniego wskaźnika do weryfikacji skuteczności HPP w obecnych warunkach HPP stosowanych przez przemysł. Minimalne wymogi dotyczące HPP w celu obniżenia poziomu Listeria monocytogenes o określone redukcje log10 można by określić, gdyby HPP było stosowane do gotowych do spożycia (RTE) poddanych obróbce termicznej produktów mięsnych, ale nie w przypadku innych rodzajów żywności RTE. Te zidentyfikowane wymagania minimalne spowodowałyby inaktywację innych istotnych patogenów (Salmonella i Escherichia coli) w tej żywności RTE w podobnym lub większym stopniu.
Źródło: EFSA
Przeczytaj także
-
21.04.2022
VI Sympozjum Naukowego pt.: „Drobnoustroje i ich metabolity – produkcja żywności i biotechnologia”
Katedra Biotechnologii i Mikrobiologii Żywności SGGW wraz z Oddziałem Warszawskim Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności oraz Komitetem Nauk o Żywności i Żywieniu PAN po raz szósty organizują sympozjum naukowe poświęcone najnowszym osiągnięciom
z dziedziny mikrobiologii żywności i biotechnologii drobnoustrojów. -
16.03.2022
Technologia HPP zapewnia bezpieczeństwo żywności bez uszczerbku dla jakości – opinia EFSA
Utrwalanie żywności pod wysokim ciśnieniem (HPP) skutecznie niszczy szkodliwe mikroorganizmy i nie stwarza większych obaw w zakresie bezpieczeństwa żywności niż inne metody obróbki. Są to dwa wnioski z opinii naukowej opublikowanej przez EFSA.
-
12.10.2020
Ocena nowych technologii przetwarzania żywności (HPP i PEF) i ich potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa żywności
FSAI opublikował raport, w którym komitet naukowy agencji odnosi się do nowych technologii przetwarzania żywności (HPP i PEF) i potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa żywności wynikających z ich stosowania. Raport stanowi wzorzec proporcjonalnej i spójnej oceny nowych technologii przetwarzania żywności, które powinny chronić zdrowie publiczne, a jednocześnie wspierać innowacje technologiczne w przemyśle spożywczym.