Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Części do samochodów i torebki od herbaty
Banknoty, torebki od herbaty, nici, a nawet elementy wyposażenia wnętrz samochodów – to tylko niektóre produkty opracowane w ramach projektu „Life Baqua” na bazie włókna z bananowców. Przedsięwzięciem kieruje Centrum Produkcji Zintegrowanej Uniwersytetu w Las Palmas de Gran Canaria (ULPGC) w Hiszpanii. Głównym celem tego europejskiego projektu jest wykorzystanie na skalę przemysłową odpadów roślinnych generowanych przez uprawę bananów.
Bardziej wytrzymałe produkty
Włókno bananowca stosowane jest do „wzmacniania przedmiotów wykonanych z plastiku”, ponieważ „zwiększa wytrzymałość mechaniczną produktów”, wyjaśnia koordynator „Life Baqua”, Mario Monzón. Materiał ten z powodzeniem wykorzystany został do produkcji jednego z elementów wyposażenia Renault Megane, bez problemu przechodząc wszystkie obligatoryjne testy. Monzón zaznacza, że również pozostałe odpady z produkcji bananów, tzw. pulpa, mogą być użyteczne i znajdują zastosowanie np. jako karma dla ryb.
Biodegradowalny surowiec
W chwili obecnej w ramach projektu prowadzone są badania nad wdrożeniem produkcji na bazie włókna bananowego w regionie Wysp Kanaryjskich. Analizowane są również możliwości działania na poziomie administracyjno-prawnym w celu zachęcenia przemysłu do skorzystania z biodegradowalnego surowca. „Zastosowanie nowego materiału w produkcji jest istotnym wyzwaniem, w którego podjęciu niezbędne jest wsparcie zarówno lokalnych władz, jak i sektora rolnego, który byłby bezpośrednio zaangażowany w przedsięwzięcie”, dodaje Monzón.
„Eko” w cenie
Projekt europejski „Life Baqua” zakończy się w październiku br., ale już w czerwcu wyniki prowadzonych badań zostaną przedstawione przedstawicielom lokalnych władz. „Naturalne produkty są w tej chwili w cenie, jednak wiele firm skłonnych jest zapłacić więcej, jeśli dzięki temu będą mogły pochwalić się stosowaniem materiałów «eko», będących poważną konkurencją dla konwencjonalnych surowców”, podsumowuje Monzón.
Źródła:
Przeczytaj także
Z początkiem lipca firma Nestlé ogłosiła wprowadzenie na rynek batonów YES! w nowej, nadającej się do recyklingu papierowej owijce. Po raz pierwszy batony zostały zapakowane w papier za pomocą innowacyjnej technologii szybkiego owijania (ang. High-speed flow wrap).
Jedynie połowa z 80 milionów ton plastikowych opakowań wyrzucanych na śmietnik każdego roku podlega recyklingowi, podczas gdy pozostałe zanieczyszczają lasy, jeziora, łąki i oceany. Dr Sabine Amberg-Schwab z Instytutu Badania Krzemianów ISC w Würzburgu, będącego częścią Towarzystwa Fraunhofera, zajmuje się badaniem właściwości specjalnego...
Zespół naukowców z Uniwersytetu w Maladze, Uniwersytetu w Sewilli oraz Włoskiego Instytutu Technologicznego wykorzystał substancje pochodzące ze skórki pomidora do stworzenia folii organicznej...