Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Ocena Bezpieczeństwa
Panel EFSA ds. dodatków do żywności i środków aromatyzujących (FAF) ocenił bezpieczeństwo naryngeniny jako nowej substancji aromatycznej. Uznano, że informacje o procesie produkcji, składzie i stabilności tej substancji są wystarczające. Badania wskazały, że naryngenina nie wykazuje genotoksyczności i jest mało prawdopodobne, aby jej użycie przy poziomach narażenia techniką APET stwarzało ryzyko interakcji lekowych.
Badania Toksykologiczne
Panel zalecił rozszerzone badanie toksyczności na jednym pokoleniu, aby zbadać możliwe działanie zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego. W badaniu nie można było odrzucić zmian w masie grasicy, wielkości miotu, strat poimplantacyjnych i zmniejszonej masy ciała młodych w pokoleniu F2 przy wysokich dawkach. Dlatego wybrano średnią dawkę 1320 mg/kg masy ciała dziennie dla samców jako poziom, przy którym nie obserwuje się szkodliwych skutków (NOAEL).
Szacunkowe Narażenie
Szacunkowe narażenie na naryngeninę przekraczało próg budzący obawy toksykologiczne (TTC) dla jej klasy strukturalnej. Jednakże, obliczone marginesy narażenia wynoszące 1590 dla dorosłych i 630 dla dzieci, na podstawie NOAEL wynoszącego 1320 mg/kg masy ciała dziennie, wskazują, że stosowanie naryngeniny jako substancji aromatycznej nie budzi obaw związanych z bezpieczeństwem
Źródło: https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.2903/j.efsa.2024.8747
Przeczytaj także
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) przeanalizował bezpieczeństwo enzymów fosfolipazy A1 (1-acylohydrolaza fosfatydycholiny, EC 3.1.1.32) i lizofosfolipazy (acylohydrolaza 2-lizofosfatydylocholiny, EC 3.1.1.5), wytwarzanych z genetycznie zmodyfikowanego szczepu Aspergillus niger PLN przez firmę DSM.
Po ostatniej ocenie EFSA, pojawiają się pytania dotyczące bezpieczeństwa gumy guar w żywności dla niemowląt. Jakie są zagrożenia i czy powinniśmy się obawiać?
Znowelizowano m.in. wykaz substancji zakazanych w produkcji środków spożywczych oraz obligatoryjnie dodawanych do żywności, a także określono minimalne limity zawartości witamin i składników mineralnych